Hoşgeldiniz  

MESLEKİ EĞİTİMİN YENİ DÖNEMİ ANLATILDI

admin | 05 Ocak 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası (BESO) yönetimi ve üyelerine mesleki eğitimde yeni dönemi konu alan bilgilendirme toplantısı yapıldı.

MEM hizmet binasında bulunan toplantı salonunda gerçekleşen mesleki eğitimde yeni dönem bilgilendirme toplantısına; İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, BESO Başkanı Salih Kaplan, Mesleki Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Emrullah Aslan, BESO yönetim kurulu üyeleri ve mesleki eğitim müdürlüğü yöneticileri katıldı. Şube Müdürü Aslan ve mesleki eğitim müdürlüğü yöneticileri tarafından yapılan teknik bilgilendirmenin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın konuşmasıyla bilgilendirme toplantısı devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran “Bakanlığımızın son yıllarda mesleki eğitimde yaptığı ciddi atılımlar ve hayata geçirdiği projelerin neticesinde mesleki eğitimde çok başarılı ve aktif bir döneme girdik. Bakanlığımızın hayata geçirdiği yeni mesleki eğitim kanunu ile birlikte sektörün uzun yıllardır ihtiyacı olan yetişmiş insan gücü sorununu ortadan kalkacak. Sayın Bakanımızın ifade ettiği gibi, “İstediğim elamanı bulamıyorum. Reotiği artık tarih olacak.”

Yeni mesleki eğitim sistemi ile birlikte 4 yıl boyunca mesleki eğitimini firmada bizzat işin içinde öğrenen öğrencimiz haftanın bir günü de kültür derslerini görmeye devam edecek. Bu öğrencimiz 4.yılın sonunda lise diploması ve ustalık belgesini almaya da hak kazanacak. Bu süre içinde çıraklık eğitiminin ilk üç yılında çocuğa asgari ücretin %30’u son yıl ise %50’si kadar ücreti ve sağlık sigortasını Bakanlığımız tarafından ödenecek.

Mesleki eğitimde çocuklar mesleki beceri eğitimini firmanın faaliyet gösterdiği sektörü iyi bilen ustadan alarak mesleğin ve firmanın kültürünü de öğrenmiş olacak.  Ahilik ruhunu öğreterek çocuğu en iyi şekilde mesleği icra edecek şekilde yetiştirmeyi hedefleyen yeni mesleki eğitim sisteminin; ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Müdür Kurtaran’ın ardından BESO Başkanı Kaplan kısa bir konuşma yaptı.

BESO Başkanı Kaplan; “İlimizde aynı anda birçok işletmenin eleman aranıyor ilanı verdiğini görüyoruz. İşletmeler haklı olarak yetişmiş, işi bilen eleman arıyor. Yeni mesleki eğitim sistemini bu manada çok önemli olarak görüyoruz. İş birliği içinde yapılacak çalışmalarla firmalarımızın istediği şekilde yetişmiş insan kaynağına çok rahat bir şekilde ulaşılacaktır. Ayrıca bizleri davet edip bu bilgilendirmeyi yapmanızdan dolayı da size teşekkür ediyorum, mesleki eğitimin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

38 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.