Hoşgeldiniz  

MEVLİD-İ NEBİ GECESİ İDRAK EDİLDİ

admin | 18 Ekim 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman İl Müftülüğünce tüm camilerde Mevlid-i Nebi gecesi okunan Kur’an-ı Kerim, Mevlidi Şerif, Türkçe-Kürtçe ilahi, kaside ve dualarla idrak edildi.

Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Batman İl Müftülüğü bünyesinde tüm camilerde olduğu gibi Batman Müftülüğü Mevlid-i Nebi Ana Programı Batman Şevket Başak Camiinde yatsı namazını müteakip düzenlendi.

Şevket Başak Camii’nde gerçekleşen Ana Program İl Müftülüğü mevlithan ekibi ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. İl Müftüsü Turgut Erhan gecenin anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı.

Erhan “Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet, müjdeci, uyarıcı, önder, örnek, rehber olarak gönderdiği, ilahi vahyi bizlere ileten Hatemü’l Enbiya’ya onun âl ve ashâbına, evlâd-ü ‘iyaline, ehl-i beytine salat ve selâm ediyorum.” diyerek başladığı konuşmasında, “Son peygambere ümmet olmak, pek tabiidir ki sadece onun varlığından ve doğumundan haberdar olmakla sınırlı değildir. Peygamberin yolunu takip etmek ve onu örnek almak, onun sağlığında ashabına takdim ettiği değer ve ölçüleri zaman ve mekân sınırlarının ötesinde kendi dünyamıza taşımak ve onun şaşmaz rehberliğine sımsıkı sarılmaktır. Bu insanlık için en hayırlı ümmet olma şerefine nail olmanın yegâne yoludur.” dedi.

“EL-EMİN” OLARAK BİLİNMİŞTİR”

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasının ana temasının ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ olduğunu ifade eden İl Müftüsü Erhan “Ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Peygamberimiz Efendimiz, iyilik ve fazilette, hak ve hakikati bilmede insanlığa rehber olmuştur. Onun güzel ahlakı, yüksek şahsiyeti, akl-ı selîm sahibi her insan için en ideal örnektir. O şefkat peygamberidir. Merhamet peygamberidir. Vefa peygamberidir. Onun tertemiz hayatı, insanlık için vefa örnekleri ile doludur. O, ahde vefa ve emanete riayete tam anlamıyla sahip olmasından dolayı inanan-inanmayan herkes tarafından “el-Emin” olarak bilinmiştir.

Hayatı boyunca vefanın en güzel örneklerini sergileyen kutlu Nebi, gerek Allah’a kullukta ve nimetlere şükürde gerekse insanî tüm ilişkilerde vefayı, ahlakî bir davranış olarak hayatına yansıtmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız o farkındalığı oluşturmak üzere Mevlid-i Nebi Haftasını bir fırsat olarak değerlendiriyor. Bunun için gayret ve çaba sarf ediyoruz. Peygamber (s.a.s.)’i anmaya ve anlamaya çalışmamız gerektiğinin altını çizerek, “O’nun bize mirası olan Rabbine, insana, ailesine, çevreye ve ahde vefası’nı anlamaya çalışacağız, Peygamber Efendimize iyi bir ümmet olmak için söz vereceğiz” dedi.

Batman Şevket Başak Camii’nde Mevlid-i Nebi Özel programı Müftülük mevlithan ekibi’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti, İlahi, kaside, Arapça, Türkçe, Kürtçe mevlit ve salavatlarla gerçekleşen program, yapılan duanın ardından vatandaşlara verilen ikramlar ile son buldu.

39 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.