Hoşgeldiniz  

MİLLET TERCİHİNİ YAPMIŞTIR İTİRAZLAR BEYHUDE

Halit BEYTÜT | 03 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Pazar günü gerçekleşen yerel seçimde millet kendi özgür iradesini sandığa yansıtmıştır seçimi kazananlar belirlenmiş ama gelin görün ki iktidar partisi üzülerek ifade etmek isterim ki bunu içine sindirememiş olacak ki şimdi de itiraz furyasını başlatmıştır.

Oysa bundan bir önceki yerel seçimde muhalefetîn itirazına Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir söylemlerini hala unutmadık. Bu yüzden bende bu seçimde de atı alanı Üsküdar’ı çoktan geçtiğini ifade etmekte yarar görüyorum.

Yerel seçim şunu gösteriyor ki artık aşinası olunan yüzlerden bir bıkkınlık hâsıl olmuştur.

Millet yeni yüzler görmek istiyor artık. Millet kendi iradesini gerçek manada sandığa yansıtmış ve değişikliğinde bir anlamda kanıtını ortaya koymuş bulunmaktadır. Bu yüzden milletin iradesine saygı göstermenin büyüklük olacağın düşünüyorum.

Ankara ve İstanbul bilindiği gibi 25 yıla yakın bir süredir iktidar kanadı tarafından yöneltmekteydi. Bu yerel seçimde vatandaş artık iktidara değil muhalefet kanadını denemek istemiştir.

Hal böyle olunca da bunu içine sindiremeyen ve bin dereden su getirip yine başka yollarla vatandaşın tercihini değiştirmeye kalkışmak son derece büyük bir hatadır ve bu 0hata asla kabullenemezdir.

Yani sözün özü millet tercihini yapmıştır ve itirazların beyhude olduğu gerçeğin herkesin kabul etmesi gerektiğini vurgulamak isterim. Sadece ülkenin İstanbul ve Ankara da değil ülken birçok yerinde seçimi kaybeden iktidar kanadının her sandığa itiraz furyasını başlattın tanım olmak büyük bir talihsizlik oldu gerçeğini de görmemiz gerektiğini vurgulamakta yarar görüyorum.

Yapılan itirazların seçimi etkilemeyeceği ve kazananın milletin tercihiyle bu seçimden alnının akıyla çıktığının bir göstergesi olacaktır. Bu yüzden bazı gerçekleri görmeme gibi bir alışkanlığa bürünen iktidar kanadının artık kendisini özellikle sınaması gerektiğin de ifade etmek isterim oturdukları yerden seçimi kazanacaklarını zannedenlere bu millet gerçek manada bir uyarıyı yapma gereğini duymuştur ve bu uyarının sonucunu da sanırım sandıklara yansıtmıştır.

Bu yüzden ben iktidara yakışanın seçimi kazanların tebrik edip kısır döngüleri bir kenara atmasının kendisi için daha erdemli bir tutum ve davranış olacağını düşünüyorum. Bu ülke ne zaman kazananın kaybedeni kaybedenin de kazananı tebrik etme gibi bir tutum sergilerse o zaman ülkedeki demokrasinin gereğinin yapıldığı intibası uyanacaktır.

Bu ülkeye de sanırım böylesi bir tutum ve davranış yakışır diye düşünüyorum. Bir seçimin ardından yine aynı nakaratların baş göstermesi kazananın da moralini bozmasından başka hiç çam hiçbir yarar olmayacak ve en azından kazananın daha da bilenmesini neden olacaktır. Şimdi itirazlar devam ediyor itirazların sonunda kazananların yine kazandıkları tescil edilince yapılan itirazların ne denli nafile oldu gerçeğini de ortaya çıkaracaktır.

Dileğimiz hakkın yerini bulması ve hak edenlerin onurlu bir şekilde görevlerine başlamasıdır.

327 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.