Hoşgeldiniz  

MİRAÇ GECESİ DUALARLA İDRAK EDİLDİ

admin | 11 Mart 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman İl Müftülüğü tarafından hazırlanan Miraç Kandili Programı Şevket Başak Camii’nde gerçekleştirildi.

Camilerde namaz kılıp, dua eden vatandaşlar, okunan Kur’an-ı Kerim ve ilahilerle, gecenin manevi atmosferini yaşadılar.

Miraç gecesi, Yüce Allah’ın, Hz. Peygamber’e, büyük hakikatlerin İlâhî sırlarını gösterdiği, vâsıtaları kaldırarak, ilâhî vahye muhatap kıldığı, mü’minlere beş vakit namazın farz kılındığı ve biz müslümanlar için de İlâhî lütuflarla dolu olan gecenin feyz ve bereketine ulaşma maksadıyla tüm camilerde olduğu gibi Batman’da da idrak edildi.

Batman İl Müftülüğü tarafından Akşam Namazını müteakip Şevket Başak Camii’nde gerçekleşen programda cemaate seslenen İl Müftümüz Turgut Erhan “Cenab-ı Hak Peygamber efendimizi son peygamber olarak göndermiştir.  Kıyamete kadar, gelecek olan insanlığa Kur’an’ın rehberliğinde iyi bir insan nasıl olur, onu örnek ve rehber olarak göndermiştir.

Peygamberimiz (s.a.v.) gelmiş olduğu topluma ilk etapta aktarmış olduğu husus Allah’ın birliğidir, tevhid inancıdır. Yaratan, yaşatan, rızık veren bir tek ilah olduğuna insanları çağırmaktır, iman etmeye çağırmaktır ancak o güne kadar putlara tapan ve zulümden beslenen insanlar, evvela Peygamberimize karşı gelmekle kalmamışlar, en akla gelmeyecek zulümleri Peygamberimize yapmışlardır. Peygamberimize ve inananlara ambargo uygulamışlardır. En büyük destekçisi olan amcası Ebu Talip ve Hz. Hatice annemiz de vefat edince en büyük dayanaklarını kaybetmiştir. Beni bağırlarına basarlar mı diye Mekke’nin hemen yanı başında bulunan Taif’e gider. Taif’te insanlara İslamiyet’i anlatır, hakkı, adaleti doğruluğu, İnsanlığı ve insani değerleri anlatır ama buna karşı gelen taif halkı da maalesef Rasulullahı taşlayarak şehirlerinden çıkarırlar. Hz Muhammed yine kederli bir şekilde Mekkeye gelir. Mekkede Ümmü Hani’nin evindeyken Cenab-ı Hakta Peygamberini İşte böyle bir gecede Mekkeden Mescid-i Aksa’ya, oradan da yüce katına kabul eder. Yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde İsra Suresinde ilk ayetinde bize bunu zikrediyor;

“Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; Peygamberimiz (SAV)’e Miraç gecesinde üç müjde veriliyor. Bunlardan bir tanesi günde beş vakit namaz ki o namaz müminin Miracı olarak nitelendiliyor. Kulun da yüce yaradanla baş başa kalmış olduğu, ona en yakın olmuş olduğu an ve zaman dilimi Namaz’dır, namazdaki secde halidir. Yatsı namazından sonra okumuş olduğumuz Amenerresulu’nun son iki ayeti de Miraç gecesinde Müslümanlara verilen hediyelerdendir. yine bir başka hediye; Allah’a şirk koşmayan, Tevhid inancına iman etmiş Müslümanların Cennete gireceği müjdesidir. İşte bu Miraç hadisesi Peygamberimize verilen bir mükafattır, verilen hediyelerde Müslümanlara bir hediyesidir.

Bizlerde bu gece de Allah’a ellerimizi açıp dualarımızı ve affedilmeyi arz edip hayatımızı gözden geçirip, varsa hatalarımız, günahlarımız onlar için tövbe edip, kılamadığımız namazları eda edip Kur’anlar okuyup, Miracın nimetlerinden istifade etmeye gayret edelim ve Gecenin rahmetinden feyz ve bereketinden istifade eden kullardan olalım inşallah” şeklinde konuştu

Batman Müftülüğümüz Mevlithan ekibinin Kur’an-ı Kerim tilaveti, İlahi, Kaside, Kürtçe, Türkçe ve Arapça okudukları ilahilerle devam eden program, İl Müftüsü Erhan’ın yaptığı dua ve programa katılan vatandaşlara verilen ikramlarla sona erdi.

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.