Hoşgeldiniz  

MİROĞLU: DAİM BEGLER BEG OLUR

Muharrem BİTEN | 09 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Herkesin bir yol hikayesi olmalı. Herkes kendi hikayesini yazar ama bazen başkaları da bizim yol hikâyemizde yoldaş olur. Tavizsiz samimiyeti ile samimi dostluğu bir arada yaşamayı başarmış olmanın zevki hazzını taşımak insanı mutlu eder.

Bazı insanlar günün kahramanıdır ve p gün elde ettiği başarılarla övünür. Kişisel başarılarını günlük güncel bakışlarla tatmin olur.

Onun için uğrunda kavga edilecek çok az şey vardır. Kavgayı iadesini düzenlemek üzere kurgulamıştır. Bu bir eleştiri değildir durum tespitidir.

Bazı insanlar, zamana ve mekana anlam yüklemek suretiyle çağın adamı olmaya namzet olur. Kavgaları sevinçleri hüzünleri hasretlikleri sevda yüklüdür.

Hep birilerine faydalı olmak üzere kurgulanan yaşamları onları o dönemin şövalyeleri yapar.

Bunlardan çok örnek vardır.

Avrupa’da şövalye olur, Japonya’da samuray olurlar. Bazen kahraman bir vatansever bazen de sırtında toplum yükü taşıyan bir seyyah olurlar.

İşte dostum, biraderim Miroğlu Hasan da bu özel sınıfın bir ferdi olarak bu yoz kültürün dışında Japonya’da samuray, İngiltere de şövalye, Kudüs önlerinde Selahaddin Eyyübiye arka çıkacak yiğit civanpare bir komutan olur.  Dostluğunu özünü iyi bilen, haksızlık yapmayan ama haksızlığa boyun eğmeyen bu Batmanın asil bir o kadar yiğit kahramanı Hasan Miroğlu için söylenecek ve sözcüklerle anlatılamayacak meziyetleri karşısında şaşkınlığımı gizleyemez.

Ali’ye Unis’ın da izlerini üzerinde taşıyan bu kadirşinas dost, oturduğu mecliste Adalet ve Hukuk çercevesinin bozulmaması a da özen gösterir.

Batman ın haberleşme aleminin ekolü olan Miroğlu imza attığı ve sonucunda başarının olduğu ve oldurduğu ender bir kişiliktir.

İnsan bazen dostunu tam anlatamaz. Köroğlu’nun mertliği, Koçeronun dostluğu ve vefası, malkoçoğlunun kahramanlığının izleri ile donatılmış, ama bütün bunlara ek ve en önemlisi tutulamaz enginlere sığmayan delidolu hayatının önceliği nazik bir ruh, aşktan anlayan ve sevgiyi önceleyen bir ruh hali ile de insan olmanın ve merhametli olmanın ona kattığı güzellikleri de görmeliyiz.

Kim demiş bilmem, ama bildiğin her şey aslına rücu eder.  Soyu temiz olma tabiri her ne kadar gen haritasında bir özellik gibi görünmesi de dost olmak istediğinizde size gönlünü açmaya hazır ruhu ile sevgi ve merhamet timsali, dostluğu ile de dev bir insan dırıyor Batmanda…

Batman şehri ender güzel insanların memleketinde, Hasan Miroğlu da bu şehre ismini ve adını altın harflerle yazdırmış bir dev olarak duruyor.

Dostluğa muhtaç tüm ellere uzatılmış bir el görmenin güzelliğini de bu şehre katıyor.

383 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.