Hoşgeldiniz  

MOR KİRYAKUS RESTORE EDİLİYOR

admin | 02 Ekim 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Vali Hulusi Şahin, Beşiri’ye bağlı Ayrancı Köyünde bulunan Mor Kiryakus Manastırı’nda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Şahin’e ziyaret sırasında Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş eşlik etti.

Mor Kiryakus Manastırı tahminen M. S. 5. yüzyılda inşa edilmiş ve 1900 yılına kadar metropolit merkezi olarak Süryani cemaatine hizmet vermiştir.

Projesi, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve proje eş finansman bütçesi Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından temin edilen Mor Kiryakus Manastırı 1. Etap restorasyon çalışmalarını inceleyen Vali Şahin, yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Manastırda yürütülen restorasyonun uzun soluklu bir faaliyet olduğunu ifade eden Vali Şahin, nihai hedeflerinin manastırı turizme kazandırmak olduğunu belirtti.

İncelemeler sırasından, Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı, İl Genel Meclis Başkanı Abdulvahap Akbaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet İhsan Aslanlı ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran hazır bulundu.

272 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.