Hoşgeldiniz  

MÜJDECİ “GENÇLER ÜLKEYİ TERK ETMEK İSTİYOR”

admin | 21 Mart 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

MÜJDECİ “GENÇLER ÜLKEYİ TERK ETMEK İSTİYOR”

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, Batman’ın çeşitli noktalarındaki gençlerle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Gençlerle sık sık bir araya gelmeye özen gösterdiğini belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci “Bu ülkenin en büyük umudu gençlerimizdir. Ne yazık ki Batman’da gençlerimiz kahvehanelerde vakit öldürmek dışında başka bir şeye sahip değiller. İş arayan iş bulamıyor, iş kurmak isteyen destek bulamıyor, evlenmek isteyen masrafları karşılayamıyor, okumak isteyen mülakat engeline takılıyor. Hangi genç ile bir araya gelsek ilk fırsatta ülkeyi terk etmek istediğini belirtiyor. Bu bir ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir” dedi.

“TÜM İYİ İSTATİSTİKLERDE SONLARDAYIZ”

Gençlerin ihtiyaç duyduğu şeylerin gözden kaçırıldığını belirten Müjdeci “Ülkeyi yöneten zihniyet aldığı kararlar ile kazanımlarımızı hızla tüketiyor. Bugün gelinen noktada, AİHM’in ifade özgürlüğü ihlali kararlarında en fazla mahkûm olan ülkeyiz. UNICEF raporuna göre, hayatından memnun olmayan çocukların oranının en yüksek olduğu ülkeyiz. Yeditepe Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre ise gençlerin yüzde 76’sı daha iyi bir gelecek için yurt dışında yaşamak istiyor. 12 yıllık eğitime rağmen, Avrupa’da İngilizce yeterlilik oranı en düşük 2’nci ülkeyiz. İnternet hızında dünyada 117, Avrupa’da sonuncuyuz. Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi sonuçlarına göre; Türkiye 145 ülke içinde 130. sırada. Koronavirüs salgını döneminde vatandaşlarına en az destek veren 2 ülkeden birisiyiz. Türkiye eğitim için kullanabileceği bilgisayarı olan öğrenciler sıralamasında 77 ülke içinde 64’üncü. Son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği 2’nci ülkeyiz. En kısa tabirle dünyada ne kadar iyi bir istatistik varsa sonlarda yer alıyor veya hızla son sıralara doğru ilerliyoruz. Gençlerimiz neden mutsuz? diye soruyorlar. Bu tabloda kim mutlu olabilir?” ifadelerini kullandı.

“BURUKLUK YAŞIYORUZ”

Genç işsizliğinin hızla arttığını söyleyen Müjdeci, “TÜİK’in istatistik tutmaya başladığı tarihten bu yana, genç işsizliğinin en yüksek olduğu dönemi geçiriyoruz. Üstelik bunlar dışında ne işte çalışan ne de iş arama umudu olan gencimiz var. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ev gençleri oranı en yüksek ülkedir. Bağımsız araştırmalara göre bu sayı, yüzde 30’u dahi aşmış durumda. Birileri beka sorunu diye düşman araya dursun. Bu ülkenin en büyük beka sorunu, geleceğe dair artık umut beslemeyen gençlerdir. Dünyanın geri kalanında gençler; bilime, eğitime, kültüre, teknolojiye yön verirken biz onlara geçimini sağlayabilecek bir iş dahi bulamıyoruz. Geçimini annesinden babasından aldığı harçlıklarla sağlayan gençlerimizin burukluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“MÜLAKATI ve YÖK’Ü KALDIRACAĞIZ”

Mülakatı ve YÖK’ü kaldıracaklarını dile getiren Müjdeci, “Torpil olmadığı için adam

bulamadığı için sınavlarda çok yüksek puan aldığı halde işe giremeyen nice gencimiz var. Adam kayırmaya bir kılıf olarak kullanılan kamudaki mülakat sistemini kaldıracağız. Tüm üniversitelerin YÖK’e bağlı olması akademik özgürlüklerinin sınırlandırılmasına neden oluyor. Üniversitelerin idari ve bilimsel olarak tamamen özerk olması, rektör seçimlerini bağımsız bir şekilde gerçekleştirebilmesi için YÖK’ü kaldıracağız. Üniversite sınavlarının yılda 1 kere yapılması, gençlerin emeğinin bir anda heba olabilmesinin önünü açıyor. Bu sınavların yılda birkaç kere yapılmasının önünü açacağız. Sınav kaygıları ile gençlerimizi boğmaktan kurtarmalıyız. Ezberci sistem yerine, öğrenmeyi ve düşünmeyi öğreten bir sistemine ihtiyacımız var. Genç girişimciliği bizim en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri. Gençlere girişimciliğini öğretecek ve kendi işlerini kurmak için her türlü desteği sağlayacağız. Şunu ifade etmek gerekir ki, yaşananlar kesinlikle bu ülkenin kaderi değil. Hukukun üstünlüğü ile kural bazlı bir sistem oluşturacak ve işi ehline vereceksiniz. Aldığınız her kararı istişare ile alacaksınız. Aslında bu kadar basit.” ifadelerini kullandı.

27 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.