Hoşgeldiniz  

MÜJDECİ’DEN BATMANLILARA ÇAĞRI

admin | 06 Eylül 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, esnafımızın son yılların en kötü dönemini geçirdiğini belirterek, vatandaşların alışverişlerini yerel esnaftan yapması gerektiğini belirtti.

Yerel esnafın bir bir kepenk kapatmak zorunda kaldığını belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, “Batman’ın ekonomisini ayakta tutan esnafların son dönemde ciddi sorunlar ile karşı karşıya olduğunu gözlemliyoruz. Esnaflarımızın birçoğu dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Büyük kısmı ise kirasını dahi çıkartmakta güçlük çekiyor. Kiraların elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliği esnafı çıkmaza sürüklemiş durumda. Esnaflarımızın kan kaybetmesi demek, şehrimizdeki yüz binlerce vatandaşımızın geçim kaynağını tehlikeye atmaktadır.

Ekonomisi güçlü ve refah düzeyi yüksek bir şehir için esnaflarımızın kalkınmasının önemi büyüktür. Bunu sağlamanın önemli yollarından biri de vatandaş olarak alışverişlerimizi öncelikli olarak yerel esnaftan yapmaktan geçiyor. Covid-19 pandemisi ile birlikte aylarca açılmayan ve bu süreçte devletten hiçbir destek görmeyen işletmelerimizin ayakta kalması için elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.

Son dönemde her köşe başında açılan ve her türlü ürünün satıldığı market zincirlerinin de sadece gıda değil, onlarca farklı ürün grubunu barındırması hasebiyle esnaflarımızın cirolarında ciddi düşüşler yaşanmış durumda. Küçük esnaflarımızın bu tür şirketler ile rekabet etme şansı yok. İşsizliğin en yüksek olduğu şehrimizde esnafın ayakta kalması istihdamın artmasına olanak sağlayacaktır.

Aynı zamanda Anayasamızın 173’ncü maddesi ile de esnaf ve sanatkarlarımız için devlet tarafından koruyucu ve kollayıcı tedbirleri alınması zorunludur. Ne yazık ki halktan, esnaftan kopan bir iktidardan bunları beklemek artık hayalciliktir. Dolayısıyla biz vatandaşlar alışverişlerimizi mümkün mertebe yerel esnaftan yapmalıyız. Çünkü bundan zarar görecek olan sadece esnaflarımız değil tüm şehrimizdir” ifadelerini kullandı.

60 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.