Hoşgeldiniz  

NASIL HALLEDERİZ

Muharrem BİTEN | 12 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu gün baharla vicdanlara mutluluğu kazıma zamanıdır. Güneşin o ışınlarının tüm kemiklerimize kadar ısırtarak kazıldığı günleri yaşıyoruz. Hem bahar hemde yeşeren tabiat bize rengârenk olmayı öğütlüyor. Hiç bir çıkarımız çakışmıyor.
Gelecek korkusu insanları sardıysa sonbahar yüzünü gösterir. Kışa hazırlıksız yakalanma zamanıdır. Bu iki zaman dilimi ne kadar birbirinden uzak ve birbirlerinin zıddını tarif ediyorsa da aslında birbirini tamamlayan. Mevhumlardır. Yaptığın yanlışların sonucunda sonbahara yelken açtığını kışa hazırlandığının gösterir.
Nasıl ki doğrularının toplamında mahsul toplama zamanı olarak görebiliyorsan bunu da erimenin, dinginleşmenin, inişe geçmenin doğal bir sonucudur.
İşte tüm bu ahval üzere demokrasiye sadece sözde toplumsal barışı, barıştan anlamayanların tekeline bıraktığınızda sonucunda birand olmuş bir ekonomi ve yavaş yavaş zeminden uzaklaşmış bir toplum ile karşılaşırsınız. Kahredici bir şekilde erime başlandı mı yazın güneş önündeki buz gibi eriyip yok olması gibi yok oluruz. Örneklerini hepimiz görmüştük. Bu gün esamesi okunmayan siyasetçilerin bu gün esamesi okunmuyor. Nerede o gölgesi bile insanlara korku veren zamanın firavunları, nemrutları.
Hepsi yok olup gitti.
Bakanlıklarının önünden geçerken bile onların korkuttukları hala insan olarak hayatlarına devam ediyor.
Ama onların düştükleri yüksek makamlardan yükseldikçe yere daha sert çakılmışlardır.
Kendi milletine, toplumun tümüne eşit ve adaletli davranmazsan, düşeceğin yer, yere açtığın çukurun büyüklüğü ile anlaşılacaktır.
Kararlılıkla problemlerin kökenine inen ve sorunları kendi insanına çözüm ortağı olmak bizi onurlandırır.
Kesintisiz demokrasi ‘ve bireysel insan haklarını daha iyiye ve doğruya yüceltme görevini üstlenmiş her birey bu tüm sorumluluğu üstlenmiş Kabul ediyoruz. Daha iyi bir toplumun oluşmasına katkı sağlayanların tarihin koklu sayfalarına isimlerini yazdıranlardır.

288 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.