Hoşgeldiniz  

NE YAPSAM, NE ETSEM…

Muharrem BİTEN | 03 Ağustos 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Aklımdan gitmiyor bir türlü…

Keşkelerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bir kısmımızı bir kısmımız ile imtihan eden kainatın efendisi, kendi bilgi okyanusundan bizim imtihan adını verdiğimiz yüklenmiş günah dağarcığımıza durum yaratmış oluyor. Kaybolan dünyamızın sisteminin ilahi adalet ile çalışması üzere kurgulanmış durumuna bizim kendi küçük aklımızla çomak soktuğumuzu zannediyoruz. Bir daha ve keşkelerle geçen yaşamımızda başımıza gelen her durum aslında onun sistemine çomak soktuğumuz veya öyle zannettiğimiz bir aptallıktan başka bir şey değildir.

Onun sisteminin çarkları o kadar güçlü ve yavaş ki, bütün büyük şatafatı ile gözlerimizin bakış açısından büyük ve o kadar yavaş ki hareket etmiyor zannediyoruz. Aslında hem çok yüce ve hem çok iyi çalışan bir sistemi var ve biz dolanıyoruz, çomak soktuk zannediyoruz. Ama onun ağır, yavaş ve yüce çarklarına eteğimizin ucunu kaptırdığımızda neden bu harika güç ve azametli formüle karşı bu kadar kötü davrandım diyoruz.

O zaman da iş işten geçmiş, çarkların arasında un ufak oluyoruz.

Hâkimiyetin sahibinin formüllerini dizayn etme isteğimiz bizim başımıza çullanacak olan bir belanın başlangıcı oluyor. Asla tek hâkim varsa buna karşı savaşamazsın. Tek güç varsa karşı duramazsın. Bir tek seçeceğim varsa o seçeneğe karşı savaş açmamalısın. Çünkü o seçenek sana yol açan güzergahın olacak ve umuda, aşka, sevgiye ancak bu yoldan gidersin.

Bu hakim güç, barıştan yanadır, sevgiden, umuttan, aşktan yanadır. Bu bizi yaratan güç her neyse bizi programlayan ve tüm formüllerimizi elinde tutan ve bunu bir sistematiğe bağlayan güç yaratanımızdır.

Kardeşine yaptığın zulümleri gören ve bundan da üzülen odur. İnsana, hayvana, ağaca hülasa kainata verdiğin her zararı görüp üzülen o…

Ne demek ne yapsam ne etsem olmuyor.

Nasıl olur da ne yapsam ne etsem olmuyor diyebilirsiniz ki…

Daha düne kadar kardeş olduğumuzu yolda bulduğumuz şeytanlara değişmedik mi?

Daha dün hedefimiz aynı iken, bu hedefin düşmanı olduğunu sana anlatanların dün seni bir damla kan ile boğmak istediğini unuttun mu?

Daha önce kardeş iken, akrabalık yaptığın ve kuyumuzu kazıp seni aynı kutuya atacak o sahte akrabalara ihtiyacın mı var.

Ben seni sevmişsem, sen beni sevmişsem, atalarımızdan beri bize düşmanlık besleyen bu sapık çocukları ne zaman kanka yaparak öz kardeşine zulmetmeyi kabul ettin.

Ben ettim, sen ettin, o etti…

Ama olan bizim güzelim çocuklara oldu. Olan öz ana-babamıza oldu. Olan çözülen evin ahalisine oldu. Düşman hala düşman. Dostu düşman etmek niye?

İşte hayatın çarkları dediğimiz şey, adli ilahinin hükümetidir. Hem beni yakar, hem seni…

Adli ilahinin hükmü bir çarklarının arasına aldı mı bir seni toz eder bir beni.

Ama, o zaman da ne yapsam ne etsem demeyeceksin.

194 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.