Hoşgeldiniz  

NEDİR BU SURİYELİ SEVDASI

Halit BEYTÜT | 08 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Suriyeden iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşların ülkemizde her türlü misafirperverliği görmelerine rağmen besle kargayı oysun gözünü misali birçok Suriyelinin rahat durmadığını hatta ülkemizin huzurunu bile bozacak tutum ve davranışlarda bulunduğunu gözlemlemekteyiz.

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınanların ülke insanına minnet duygularıyla yaklaşma gerekirken üzülerek ifade etmek isterim ki bunun zerresine bile rastlanmamıştır.

Ülkemiz her türlü vefasızlığa rağmen ülkemize sındıkları için kendilerine her türlü kolaylığı, elektrik ve ilaçların tümünün bedava vermesi kendi fakirimizi üzerken buna sabır gösterme erdemliliğini gösteren halkımızın çoğuz bu yaralı hizmetlerden yararlanmamıştır.

Kendi fakirini doyuramayan, bir ülke vatanlarına sığındıkları gerekçesiyle her türlü imkânlardan yararlandırılan bu mültecilerin bir nebze olsun ülkemize ve ülkemiz vatandaşına karşı daha saygılı olması beklenmesine rağmen bunların nankör kediler olduğu gerçeği her geçen gün daha bir su yüzüne çıkmaktadır.

Yardıma gerçek manada ihtiyaç duyan ülkemiz vatandaşının sosyal yardımlarda bile kendi güvenlik vakfınca verilen sadaka niteliğindeki paralar bile artık ödenmemeye başlanmış aksine bu yardımlar bile adeta sevdamız haline gelmiş Suriyeli mültecilere verilmektedir.

Ben ülkemin yardıma muhtaç insanlarının hakkını bir başka ülkenin vatandaşına tercih edenleri kınıyorum, İlimizde de azımsanamayacak kadar Suriyelinin ikamet ettiğini biliyoruz. Bizim hayırseverlerimiz kendi hamlının yardımına değil de bunların yardımına koşmasına da bin anlam veremediğimi özellikle belirtmekte yarar görüyorum.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfınca kendi fakirimize değil bunlara gereken yardımda adeta yarıştığın görmek bizleri gerçek mana şaşırtıyor.

Ülkemizin sınır kapılarını bunlara ardına kadar açıp ucuz kahramanlık yapanların en büyük haksızlığı kendi fakir vatandaşlarımız yaptıklarına tanık oluyoruz.

Ben her şeyden önce kendi ülkemin insanının refah düzeyine ulaşması gerekirken bini göz ardı edip bir başka ülkenin vatandaşına dört elle sarılanları gördükçe kendi insanlığımızdan utanır hale gelmiş bulunmaktayız.

Tamam, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkemize sığınanlara gereken kolaylığı yapmak insanlık görevidir ama kendi vatandaşımızın haklarını da bunlara yedirme gibi bir gafletin içinde olmamalıyız diye düşünüyorum.

Bu yüzden ben yetkililerin sadece Suriyeli vatandaşlar değil biraz da kendi vatandaşlarının sorunlarına eğilim göstermeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Ben önce can sonra canan düşüncesin taşıyan bir insan olarak kendi vatanımdaki yardıma muhtaç insanlarımızın mutlu ola bilmesi onlara da gereken derin verilmesi adına yetkililerin biraz daha gereken eforu sarf etmesini diliyorum.

313 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.