Hoşgeldiniz  

NEFRET DİLİNİN KAZANMA ŞANSI YOK…

Halit BEYTÜT | 04 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

31 Mart yerel seçimlerin ardından ortala çıkan bir gerçek var ki o da nefret dilinin hiçbir zaman kazanma şansının olamayacağının bir göstergesi olmuştur.

Ülkemizin 82 milyon vatandaşı her zaman birbirleriyle kardeşçe yaşamanın hazzını yaşadı. Şimdi kendini bilmez sözde siyasetçiler yüzünden birbirlerin adeta düşman kesilmesi son derece büyük bir talihsizliktir.

Seçimler vatandaşın özgür hür iradesinin sandığa yansıtılmasıdır. Ben 17 yıldır her seçimi kazanan bu günkü iktidarın büyük şehirleri bu yerel seçimde kaybetmesini hala içine sindiremediklerine tanık olmaya başladık.

1994 yerel seçimlerinde CHP nin itirazını kabul etmeyen YSK 31 Mart seçimlerinden hemen sonra AKP nin yaptığı itirazları emir telakki edip kazananın moralini bozma girişimini kesinlikle adalete uygun olmadığını ifade etmek isterim. Kazanamama gibi bir olayı kabullenmeyen ve kazananı tebrik etme nezaketinde bulunmayan bu iktidarın artık vatandaş nezdinde hiç bir kıymeti harbiyesinin kalmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Her demde milletin teveccühüne saygılı olduklarını söyleyenlerin bu gün milletin tercihine adeta ipotek koyma gibi yapılan girişimlerin ülkemize kesinlikle yakışmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Ben genelleme olarak kendi görüşlerimi burada dile getirdim. Şimdi de ilimizin seçim sonrası havasına değinmek isterim.

Batmanda bilindiği biz önceden tahmin edilen seçim sonrası görüşlerimizin tutunu gözlemlemekteyiz.

HDP nin kazanacağı daha önceden tahmin edilmekteydi ama AKP’nin de böylesine y kaybın uğrayacağına ihtimal verilmiyordu. AKP neden bu kadar diğer seçimlere nazaran az oy aldığını bilemeyiz ama bilin bir gerçek var ki oda yeterince çalışılmadığı bariz bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Ben AKP iktidarının yerel seçimlerdeki büyük şehir kayıplarının son derece nefret dilinin kullanıldığına bağlıyorum. Milletimiz özellikle örf adet ve geleneklerine bağlı bir ulus olmanın her zaman titizliğini yaşamıştır ve özellikle ülkeyi yönetenlerin nezaket dilini kullanmasına özen gösterilmesini istemektedir.

Üzülerek ifade etmek isterim ki 31 Mart yerel seçimleri öncesinde bu nezaket dilinden ziyade ağza alınmasa bile abes olan söylemlerin yapıldığı ve bunu da milletin kesinlikle kabul etmediği bir gerçeği de ortaya çıkarmıştır yerel seçim. Ve yine bu seçim bizlere siyasette artık böyle manasız değerlendirmeler kaba saba sloganları erk edip demokrasinin ana kavramlarına dönmemizin zamanının edildiğini özellikle vurgulamakta yarar görüyorum.

Dileğimiz ülkemizin artık demokrasini unsurlarıyla yönetildiği gerçeğinin idrak edilmesidir.

Bu arada özellikle siyasetçilerimiz söylemlerinde ve üsluplarında artık nezaket kurallarına saygılı olma adına gereken hassasiyeti göstermelerini beklediğimizi ifade etmek isterim.

353 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.