Hoşgeldiniz  

OKUL MÜDÜRLERİ TOPLANTISI YAPILDI

admin | 09 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Anaokulu ve İlkokul Müdürleri Aralık Ayı Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı, Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın başkanlığında gerçekleşti.

MEM hizmet binasında bulunan toplantı salonunda gerçekleşen toplantıların ilki saat 10.00’da anaokulu müdürleriyle yapılırken ikinci toplantı ise saat 14.00’da ilkokul müdürleriyle gerçekleşti. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Veysel Direk, Şube Müdürleri Ahmet Çın, Abdurrahim Kusen ve Murat Yağmur hazır bulunduğu toplantılar Milli Eğitim Müdürü Kurtaran’ın konuşmalarıyla başladı.

Müdürü Kurtaran “Değerli Arkadaşlar okul öncesi eğitim, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın ve Bakanlığımızın 20. Millî Eğitim Şûrası’nın ana gündem konularından biriydi.  Bizlerde İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ilimizin ev sahipliğinde, 28 ilden katılımla, ulusal düzeyde “Okul Öncesi Eğitimde Mevcut Durum ve Geliştirilmeye Açık Alanlar Çalıştayı”nı gerçekleştirdik. Çalıştay sonucunda arkadaşlarımızın emekleri sonucu başarılı bir çalıştay raporu oluşturduk. Bu çalıştayımızın raporu 20. Millî Eğitim Şûrası’na öneri niteliğinde bir rapordu.

Ülke geneli okul öncesi eğitim gören öğrenci sayımız 1 milyon 250 bin civarında. Bakanlığımız okul öncesi eğitimde 2 milyon 500 bin öğrencinin eğitim görmesini hedefliyor. Bu kapsamında okullaşma oranının 5 yaşta %100, 4 yaşta %70 ve 3 Yaşta %50 olması hedefleniyor. Bakanlığımız bunlarla birlikte okul öncesi eğitime erişimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Bizler ilimizde yaptığımız çalışmalar kapsamında son bir aylık süre içinde 13’ü ana sınıfı ve 5 derslikli bir bağımsız anaokulu olmak üzere toplam 18 sınıf açtık. Belirlenen oranlara ulaşmak için gerekli derslik sayısına en kısa zamanda ulaşacağız.

Bakanlığımız salgın koşullarında önlemlere ve kurallara riayet ederek eğitime devam ederken diğer taraftan hem mevcut eğitimi desteklemek hem de uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için kapsamlı yardımcı kaynak destek paketi hazırladı. Öğrenci ve öğretmenlere sunulan kaynakların çeşitliliği artırılarak hazırlanan destek paketlerinin üçüncüsü yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinde erişime açıldı. Aralık ayı yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS aralık ayı örnek soru kitapçığı ve YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor. Öğretmen ve öğrencilerimize gerekli bilgileri vererek bu kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayalım.

Bakanlığımızın başlattığı “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında kütüphanesi olmayan okullarımıza kütüphane kazandırma çalışmalarımız hızla devam ediyor. Son 4-5 yıl içinde il müdürlüğü olarak 360 bin kitap aldık okullarımıza gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz.

Ayrıca Sayın Valimiz Hulusi ŞAHİN’ destekleriyle okullarımızda TÜBİTAK kitaplıkları oluşturmaya başladık. Kütüphane içinde yer alacak TÜBİTAK kitaplıkları en kısa zamanda okullarımızda tamamlanacak. TÜBİTAK’tan her kademeye uygun 75 bin kitap aldık ve bu kitaplarımızı okullara gönderdik” dedi.

Müdür Kurtaran’ın konuşmasının ardından ölçme ve değerlendirme ile iş sağlığı ve güvenliği birimleri tarafından yapılan kısa bilgilendirme sonrası toplantılar görüş ve önerilerle sona erdi.

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.