Hoşgeldiniz  

OKUL SERVİS ARAÇLARINA STANDART GETİRİLDİ

admin | 16 Aralık 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman’da faaliyet yürüten okul servis aracı çalışma ruhsatları Batman Belediye Meclisinin gündem maddeleri arasında yer aldı.

Gündeme getirilen teklifleri değerlendiren Batman Belediye Meclisi, Eş Başkanlar Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz’ın başkanlığında toplandı. Meclis gündemine gelen konuları değerlendiren Batman Belediye Meclisi okul servis araçlarını mevzuatın ön gördüğü kanun hükümlerinin uygulanması yönünde standarda bağladı.

Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yer alan ek madde ile yaptırım uygulayacak.

Batman Belediyesi bundan böyle; Yönetmelik kapsamında Okul Servis Aracı Hattı sahiplerinin Batman Belediyesinden Okul Servis Aracı Çalışma Ruhsatı İzin belgesi almadan çalışma yapamayacaklarını duyurdu. Yönetmelik kapsamında; “Okul Servis Aracı Hattı sahipleri kendilerine tahsis edilen Plakaları faal hale getirmek zorundadırlar, Okul Servis Aracı Hattı izin belgeli Araçta meydana gelen arıza ve benzeri nedenlerle çalışmalarını durdurmak zorunda kalan minibüs veya otobüs sahipleri kaza, tamir, yangın gibi hallerde mazeretlerini 3 (Üç) gün içerisinde yazılı olarak Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar, Okul Servis Aracı ile Çalışma Ruhsatında yazılı taşıma araç kapasitesinden fazla öğrenci taşınması yasaktır, 4207 Sayılı Kanun gereği araç içerisinde Sigara İçilmez ibareli levha asılması zorunludur, Belediye Meclisi tarafından belirlenen Okul Servis Aracı Çalışma Ruhsatı İzin belgesi ücreti ile verilen para cezalarının zamanında ödenmesi zorunludur, Karayolları Trafik Kanunu gereği araçlarda bulundurulması zorunlu olan avadanlık dışında araç ve gereç bulundurulması yasaktır, Araçlar sefere çıktıklarında iç ve dış temizliğin yapılmış olması, iç döşemelerinin yırtık ve kirli olmaması zorunludur, Okul servis araçları; Öğrencilerin evden okula, okuldan eve getirilip götürülmelerinde Okula uzaklık, coğrafi ve iklim şartları dikkate alınarak öğrencileri ders başlangıcından en az 15 dakika önce okula teslim edecek, evden daha erken alınarak okula erken bırakılmayacak, 15 dakikadan daha fazla bir süre bekletilmelerine fırsat verilmeyecektir. Ayrıca ders bitiminde okuldan bekletilmeden alınarak evlerine dönmeleri konusunda aksaklığa meydan verilmeyecektir” hükümlerinin uygulanması için gerekli uygulamaları yapacak

147 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.