Hoşgeldiniz  

OLAYLAR BAŞLAYABİLİR

Muharrem BİTEN | 02 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bugünlerde ABD de sokak olayları başladı.

Esas itibari ile hala silinmeyen en büyük hastalığın ırkçılık olduğu konusunda kanaatim değişmedi.

Irkçılık mikrobunun milliyetçilik ile karıştırdığımızda algı yapmak suretiyle kendi güçsüz bünyemizde güç, cesaret ve hâkimiyet yoluyla hastalık şırınga etmiş oluyoruz.

Irkçılık ve milliyet kavramlarının aslında birbirlerine ile alakası yok gibi ama ırkçılık mikrobu milliyetleri zehirleyebiliyor.

Sevindiğim ve gıpta ettiğimiz ABD Sokak olaylarında bu hastalıklı durumun bizde de misli ile olduğunu unutuyoruz gibi…

Bu gün mevcut tüm İslam aleminde bu hastalık, daha güçsüz tüm milletlere karşı yapıldı. 1000 yıldır yapıldı ve hala kısmen de olsa devam ediyor.

Amacı ve algısı aynı olmayan samimiyetsiz insanların bir ülkenin başına ırkçı tavırları ile insanları nasıl böldüklerine şahit oluyor ve maalesef bundan da ders çıkaramıyoruz.

Bumerang gibi bu ırkçılık virüsünün de dönüp dolanacağı yer boynumuz olacağını sürekli aklımızın bir köşesine yazmalıyız. Kendimize benzemeyenleri dışlamanın bir gün de benzeşemeyeceğin duruma düşeceğini unutmamalısın.

Kendi durumumuzu bilmiyormuş gibi başkalarının hastalıklı ruh haline gülmek hastalığı da “oh olmuş” hastalığının da bize bulaştığını gösterir. Gülme komşuna gelir başına atasözü de boşuna söylenmemiştir.

Corona virüsünden tehlikeli olan bu hakim güç ırkçılığı bizim de başımıza bela olmasın diye vereceğimiz mücadelede mekanı kötüye terletmemek gerekir.

Bu hastalık halini kaptığımızda karşı mahalleye bulaştırabileceğimizi, oradan da bu mikrop mutasyona uğrayarak bizi yok edebileceğini düşünmeliyiz.

Bu hastalık aslında 150 yıldır İslam aleminin başında da var. Osmanlı’da az da olsa ırkçılık zaptedilmişti.

Ama son zamanlarda yaptıklarımızla ABD gibi olaylara gebe olacağımızın korkusunu taşımak lazım.

ABD bu olayları yatıştırır.

Bakınız bastırır demiyorum yatıştırır. Ama bizim gibi ülkelere gelince biz de bastırırız çünkü biz iyi müslümanlarız(!)…

Ama devam etmesi durumu ABD yi yıkmaz, ama bizim gibi bastıran ülkeleri böler.

207 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.