Hoşgeldiniz  

ÖLÜLEREDE Mİ SAYGI KALMADI

Halit BEYTÜT | 12 Mart 2020 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Bölgemizin adeta açık hava müzesi konumunda olan Hasankeyf bilindiği gibi Ilısu barajının altında kalmaktan kurtulamadı.

Hasankeyf teki tüm tarihi yapılar yeni yerine taşınırken, sahipsiz oldukları gerekçesiyle birçok mezar ne yazık ki taşınamadı.

Ne demek mezarlar sahipsiz diye taşınamadı bunu kesinlikle bir mazeret olarak bulmadığımızı ifade etmekte yarar görüyorum.

Tarihi müzemiz bir baraj uğruna feda edilirken ve birçok tarihi eserler yeni yerleşim alanına taşınırken sahipleri olmadığı gerekçesiyle birçok mezar ne yazık ki taşınmadı ve bu mezarların da bir zamanlar sahiplerinin olduğu gerçeği de böylece göz ardı edildi.

Hayır bunu kabul etmek mümkün değil taşınmayan mezarların da mutlaka sahipleri vardı bir zamanlar beklide o sahipleri de bu fani dünyadan göçüp gitmiş olabilirler bizlere düşen ise her zaman ve özellikle mezarlıklar konusunda son drece hassas olan bir millet olduğumuz gerçeğini de hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz ve o mezarların da 45 metre yükselecek su seviyesinin altında kalmalarına gönlümüzün elvermediğini belirtmekte yarar görüyorum.

Bu nedenle Hasankeyf i sular atlandı kalmaktan kurtaramayan halkımız bari sahipsiz mezarlıklar olarak tanımlanan mezarları bari sular altına gömülmekten kurtarma gibi bir erdemlilik içinde olalım olabilelim.

Bu konuda özellikle ilimiz valisinin konuya gereken hassasiyeti göstermesi ve bu mezarlarında yeni yerleşim alanındaki mezarlığa taşınmalarına gereken katkıyı sunmasını isterim.

Hasankeyf her geçen gün ılısu barajının karanlık sularına gömülmektedir.

Bizler yaşlı gözlerle bu güzelim açık hava müzemizin yok oluşunu yaşlı gözlerle izlerken, sahipsiz olarak tanımlanan mezarlarında kurtarılması bizleri bir nebze olsun memnun edecektir.

Hasankeyf gitti bari sahipsizlikten göz ardı edilen mezarların acısı da içimize sinmesin. Ben bu konuda yetkili mercilerin bunu titizlikle inceleyip istenilen bu görevi de yerine getirmeleri konusunda son derece hassas bir yaklaşım gösterecekleri umudunu taşımaktayım.

Ölülere saygı hepimize düşen büyük bir sorumluluktur.

Tüm ölülerimize ve bu gün sahipsiz denilen Hasankeyf mezarlığındaki fani dünyaya göç etmişlere Allahtan rahmet diliyorum yattıkları yerlerden rahatsız edilmemeleri dileğimi yineliyorum.

178 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.