Hoşgeldiniz  

ON EMİR

Muharrem BİTEN | 09 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Tek tanrılı dinlerin geçmişi konusunda çok bilinmezler ile karşı karşıyayız. Bizim gibi İslam dinini seçmiş ve Tevrat, Zebur, İncil ve kuran yakın çağımızda.
İbrahim peygamberin nesli ile gelen ilahi kitaplarına inancımız tamdır. Bu arada bu kitaplar hakkında ileri hiç bir yoruma girmeden ALLAH ile birebir tabletlerle sunulmuş özet şeklinde 10 EMİR her bir Müslümanın birebir sorumlu olduğu anlaşılıyor. Musa peygamber ümmetine tanınan cumartesi gibi Müslüman ümmet için cuma günü kutsanmıştır. Fakat geri kalan tüm emirler de Müslümanlar içinde %100 bağlayıcıdır. Son gelen ümmet olarak aslında bu on EMİR dışında da bize yüklenmiş daha Çok sorumluluk vardır. Şimdi dile getirmek istediğimiz bu on EMİR bize;
1. Allah’tan başka ilâhların olmayacak.
2. Kendin için oyma put yapmayacaksın.
3. Allah’ın ismini boş yere anmayacaksın.
4. Cumartesi günü hiçbir iş yapmayacaksın.
5. Babana ve anana hürmet edeceksin.
6. Adam öldürmeyeceksin.
7. Zina etmeyeceksin.
8. Çalmayacaksın.
9. Yalan şahitliği yapmayacaksın.
10. Komşunun hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin.
Bir gözümüzü kapatıp samimi düşünelim.
İlahi emirler olarak kabul ettiğimiz ve ittifak ile kabul ettiğimiz bu öğretilerin kaçta kaçı hayatımıza nüksediyor veya nakşediyor.
Hayatimizdeki putların sayısını biliyor muyuz?
Allah’ın ismini kendi çıkarlarımıza alet etmenin sayısını hatırlıyor muyuz? Veya ALLAH ismini kullanarak aldattığımız insanlardan nasıl af dileyeceğiz?
Hayatımızda attığımız yalanların inandığımız ALLAH nezdinde affedilir olduğunu mu zannediyoruz? Hırsızlık ALLAH in en sevmediği bu alçaklığı affeder mi zannediyoruz.
Biz insanlar din ve din adamına ihtiyaç duymadan bu medeni ve ileri bilim ve insaniyet sınıfı içinde erimizi almalıyız. Kitabımız kuran da buna çok daha ileri çözüm getirmişken kendi kişisel çıkarlarımıza kurban olmayalım. Sebepleri ne olursa olsun hayata dair topluma katacak bir değerin yoksa, AHLAK ve ADALET konusunda bir söz hakkın ve gerçekçi bir söylemin yoksa senin ne olduğun ve kim olduğunun bir değeri yoktur. Makamın ve mevkulin rabbim için bir anlam ifade etmez sen bir hiç olarak kalmaya devam edersin. Bu sebeple;
Bu on EMİR ile şu kadir gününün kutsiyetine binaen bir daha hayatımıza bir çeki düzene sokmak için iyi bir fırsattır.

272 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.