Hoşgeldiniz  

OPEC’TE PETROL FİYATI: 30 DOLAR

Muharrem BİTEN | 12 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Son zamanlarda OPEC üyesi ülkelerde petrol galon fiyatının 30 ABD doları olacağı neredeyse kesinleşti.
2003 (yılında ham petrol fiyatı 85/90 ABD doları civarındaydı. Ülkemizde motorin satış fiyatı 1,5 TL benzin 1,8 civarındaydı. 15 yıllık süreçte ham petrol fiyatı sürekli düştü. Ama maalesef bu süreçte bizde tam tersi oranda akaryakıt fiyatı sürekli arttı.
Anlaşılmaz bir durum da kalındı. Nasıl oluyor da bütün dünya petrol fiyatı düşerken, bizde tam tersi yüksek bir ivme ile artış gösteriyor. Maliyet fiyatlarının üçte bir oranda azalırken fiyat 4 kat arttı.
Üretim 4 kat düştüğü hayat standartlarının 4 kat azaldığı, işsizliğin 4 kat arttığı bir zaman diliminin çık başarılı olamadığı kanaatindeyim.
Kendi vatandaşına artan bir fiyatı uygun görüp tatile celb teknelere 3 kat eksik bedelle yakıt tedarik etmek anlaşılır değildir. Bu bedelle çiftçiye de ver ki o da ürettiklerini yarı fiyata mal etsin ve halka düşük bedelle verebilsen
Yoksa artarak ki tüm dünyada ucuzlarken, çiftçiye, üreticiye uçuk fiyatlarla verdiğimizde, soğan, patates, buğday, domates vs. nasıl ucuza üreteceğiz bunun da formülünü vermelisiniz.
Çiftçinin Üreticinin üretim yapmasını istemiyorsak bunu kanunlaştıralım.
15 yılda Motorin 7 TL, benzin 7,5 TL gübre fiyatı 20 kat, tohumun sahipsiz kaldığı bir tabloyu ancak Afrika ülkelerinde görüyor olurduk. Ama üretim yapma hakkının kutsal olmasına inanıyorsak, üreticinin tefeciden, yüksek vergilerden arındırmak zorundasınız.
Çok uzun yıllar bu politikaları terk edip ne olursa olsun yerli mali milletin mali mantığına dönmediğimiz zaman sonuç, İthalata kurban edilmiş milyonların sokaklarda üretici yerine sadece tüketen bireyler olacağını gösteriyor.
Keşke Araplar gibi bizim Zengin petrol yataklarımız olsaydı da bu ikazı da yapma gereğini duymamış olsaydık.

291 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.