Hoşgeldiniz  

Orhan MİROĞLU-1

SEDAT ERİŞ | 01 Nisan 2021 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

SESA Düşünce oluşumu, 20 Ağustos 2020 tarihinden beri ülke genelinde 5000 insanla yüz yüze iletişimle, ‘2023 Seçimlerine Bugünden Bakış’ isimli bir saha çalışması icra etti. SESA Düşünce oluşumunun yaptığı bu araştırma çalışmasında elde edilen veriler, bulgular ışığında iki ana sonuca ulaşmış ve tezlerimizi oluşturmuştuk.

SESA Düşünce olarak öngörülerimiz şunlardı;

1-2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimlerinin kırılma yeri Güney ve Doğu Anadolu illeri olacaktır.

Bu tezimizin alt ana başlıklarını şöyle belirlemiştik.

Güney ve Doğu Anadolu illerinden Türkiye’nin metropolleri olan İstanbul, Ankara ve İzmir illerine yoğun olarak göç olmuştu. Şu anda ülkemizin bu üç büyük kentinde bölge insanları hayli yoğun bir nüfusa sahiptir. Bu büyük kitlenin Güney ve Doğu Anadolu illerinde kalan eş, dost ve akrabalarıyla yoğun bir iletişimi vardır. Bölge illerindeki siyasi hava, üç büyük kentte yerleşik olan hemşerileri siyaseten bir şekilde etkilemektedir. Yine üç büyük ildeki bölge insanlarının toplumsal ve siyasi görüşleri, bölge illerindeki insanların ‘oy verme alışkanlıkları’ üzerinde derin değişimlere neden olmaktadır.

Sadece Güney ve Doğudan göç, üç büyük kente olmamış, ülkenin bütün kentlerine, yöre insanı göç etmiş, buraları kendine yurt edinmişti. Dolayısıyla bölge illerindeki politik hava ülke genelini etkilemektedir.

2002 yılından itibaren Güney ve Doğu Anadolu kökenli büyük bir kitlesel çoğunluk ile Başkan Erdoğan arasında güçlü bir sevgi ve inanç duygusu oluşmuştu. Bu noktada Ak Parti gerek bölge illerinde gerek diğer kentlerde yaşayan bölge kökenli insanlardan çok yüksek miktarda hem oy hem destek bulmuştu. Sonraki yıllarda Ak Partiyi bu illerde temsil eden bazı yeteneksiz ve çapsız temsilciler yüzünden Başkan Erdoğan ile bölge insanlarının bir bölümünde gönül ve zihin birlikteliğinde incelmeler, kopuşlar yaşanmaya başlamıştı.

2-2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimlerinin en belirleyici aktörü bu seçimde oy kullanacak yaklaşık 6,5 Milyon yeni genç seçmen olacaktır. Bu tezimiz ışığında net olarak şunu söylemek mümkündür. ‘Z kuşağı’ diye nitelenen bu büyük kitlenin, ‘oy kullanma davranış biçimi’ mevcut parti üst yönetiminler tarafından pek bilinmemektedir.

SESA Düşünce olarak bu çalışmalarımızın sonuna geldiğimizde ilginç bir olay dikkatimizi çekti.

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Över kendi köşesinde Cumhurbaşkanı’ndan Miroğlu’na gelen telefon başlığıyla
şunları yazıyordu.
‘’’ Gazeteciler kongre öncesi kulisleri yoklayıp kimler listelerde olacak diye merak ederken, aslında o isimler kendilerinin listede olup olmayacağını en azından o gece biliyor zaten. Bu gerçeğe de bizzat o gece sevgili Orhan Miroğlu‘yla birlikte Faris Özdemir‘in evinde yemek yerken tanık oldum. Karşımda oturan Miroğlu “Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanım” dediğinde AK Parti MKYK listesindeki bir ismi garanti öğrenmiştim. Meğer Başkan Erdoğan, listeye aldığı isimleri tek tek arıyor ve bizzat bildiriyordu. Bu da Başkan Erdoğan‘ın siyaset farkıydı ‘’

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut ÖVÜR’ ün anlattığı bu küçük anekdot ve O günkü yazısının tümü dikkatlice okunduğunda SESA Düşünce olarak bizim öne sürdüğümüz tezlerin Ak Parti ve Başkan Erdoğan tarafından bilindiğini bir kez daha anladık.

DEVAM EDECEK….

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.