Hoşgeldiniz  

ÖZDEMİR, MECLİS’TE ILISU BARAJINI ANLATTI

admin | 16 Haziran 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, seçim bölgesi olan Batman’a ilişkin projelerden biri olan Ilısu Barajı ve Hasankeyf ilçesini anlattı.

Türkiye’nin mega projelerinden biri olan Ilısu Barajı ve barajdan etkilenen Hasankeyf ilçesiyle ilgili bilgi veren Özdemir “Batman, Dicle nehrinin hayat verdiği Mezopotamya’da binlerce yıl önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, günümüzde nüfusun büyük çoğunluğu genç olan yaklaşık 630 bin nüfusu ve her geçen gün büyüyen sanayisi ile Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olmuştur. Dicle nehri Batman’ın ve Türkiye’nin ekonomisine bugüne kadar tarımsal alanda katkılar sağlamış, Ilısu Barajının faaliyete geçmesinden sonra ise enerji üretimi alanında Türkiye ekonomisine katkı vermeye devam etmektedir. Ak Parti iktidara geldiği günden bugüne, su yönetimi konusunda başarılı çalışmalar yapmış ve yapmaya devam etmektedir. İnşa edilen barajlarla tarımsal sulama, içme suyu ve enerji üretimi noktasında çok önemli adımlar atılmıştır. İşte bunun en önemli örneklerinden biri de Dicle nehri üzerindeki en büyük baraj ve HES olan Ilısu barajıdır. Ilısu Projesi, dünyanın en büyük su projelerinden birisi olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin temel unsurlarından biridir. 1954’te proje haline getirilen, 1982’de GAP kapsamında karar altına alınan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) 1997’de yatırım programına alınmıştır. Baraj ve hidroelektrik santralinin temel atma töreni 5 Ağustos 2006 tarihinde o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir. 8,5 milyar TL’ye mal olan, Türkiye’nin en fazla enerji üreten 4. Barajı olma özelliğini taşıyan Ilısu Barajının ilk 2 türbini 19 Mayıs 2020 tarihinde sn. Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle faaliyete alınmış, aradan geçen bir yılda 2.8 milyar kWh enerji üretimi ile Türkiye ekonomisine bir yılda 1.9 milyar TL katkı sağlamıştır” dedi.

HALK MODERN KONUTLARDA YAŞAMAYA BAŞLADI

Ilısu barajının su tutmasıyla yerleşim yerleri sular altında kalan eski Hasankeyf ilçesinin yerine 3 kilometre mesafede yeni bir şehir inşa edildiğini belirten Özdemir “hak sahibi olan vatandaşlarımız TOKİ tarafından yapılan modern konutlarda yaşamaya başlamıştır. Tabi Hasankeyf’in tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapması, hatta Artuklulara başkentlik yapması nedeniyle burada Külliye, cami, hamam, kale, saray vb. yapılar inşa edilmiş, bunlardan bazıları günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Bu tarihi yapılardan taşınmaya elverişli olanlar Ilısu Barajı faaliyete geçmeden önce Yeni Hasankeyf’teki Arkeo Park alanına taşınarak, koruma altına alınmış, taşınan Külliye, Cami, türbe, hamam, zaviye gibi yapılarla Yeni Hasankeyf adeta açık hava müzesi haline gelmiştir.

TAŞINAN ESERLERİ SIRALADI

Taşınan eserlere bakacak olursak; Zeynel Bey Türbesi, 1100 ton ağırlığındaki 550 yıllık türbe Türkiye’de ilk defa uygulanan proje ile 2 km mesafedeki yeni yerine taşınmıştır. Artuklu Hamamı, 1200 ton ağırlığındaki hamam 6 Ağustos 2018’de yaklaşık 3 km mesafedeki yeni yerine taşınmıştır.İmam Abdullah Türbe ve Zaviyesi, Türbe, minare ve Müştemilat 10-19 Eylül 2018 tarihinde 2,5 km mesafedeki yeni yerine taşınmıştır. Er-Rızk Camii, 12-17 Aralık 2019 tarihinde yeni yerine taşınmıştır. Sultan Süleyman Camii ve Külliyesi, 2019 yılında taşınma işlemi tamamlanmış, çevre düzenleme çalışmaları bu yıl içinde bitirilecektir. Koç Camii, 2020 yılında taşınma işlemi tamamlanmıştır. Kızlar (diğer ismiyle Eyyubi) Camii, 2020 yılında taşınma işlemi tamamlanmış olup, çevre düzenlemesi bu yıl içinde bitirilecektir. Kale Orta Kapısı, Yeni Hasankeyf’teki Arkeo Park alanına taşınmıştır.

HASANKEYF’İN SİLÜETİ KORUNMUŞ OLACAK

Bütün bu taşıma işlemlerinin yanında Yukarı Hasankeyf’in güçlendirilmesi ve korunması kapsamında Küçük Saray’ın yükseltilme çalışmaları devam etmektedir. 6,4 metrelik yükseltme işlemiyle Küçük Saray hem baraj sularından etkilenmeyecek hem de Hasankeyf’in silüeti korunmuş olacaktır.

Yukarı Hasankeyf’te Şaab vadisi çevre düzenleme projesi yaptırılmış ve teknelerle turistik ziyaretler için yüzer iskeleler inşa edilmiştir.Bütün bu çalışmalarla Hasankeyf’in tarihi yapıları ve kültür varlıkları korunmuş ve gelecek nesillere aktarılması sağlanmıştır.Hasankeyf yeni yerleşim yerinde ise bölgenin tarihine uygun yapılar inşa edilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Konut, Hasankeyf’te inşa edilen 710 adet konutun kuraları 2 Şubat 2019 çekilmiş ve hak sahibi vatandaşlar evlerine taşınmıştır. Ticaret merkezi, 98 adet dükkan yapılmış ve hak sahiplerine teslim edilmiştir. Hastane, 25 yataklı Yeni Hasankeyf Devlet Hastanesi 28 Şubat 2019 tarihinde hasta kabulüne başlamıştır. Okul, İlköğretim, İmam Hatip Ortaokulu ve Anadolu Lisesi olmak üzere 3 okul yeni yerinde eğitim öğretime devam etmektedir. Ayrıca 2 ilköğretim okulu yapımı devam ediyor. Cami, 1000 kişilik Selahaddin Eyyubi Cami geçtiğimiz Ramazan ayında ibadete açılmıştır. Kütüphane, 12 bin kitap bulunan yeni kütüphane 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kapalı spor salonu, yapımı tamamlanmıştır. Futbol sahası, sentetik çim yüzeyli ve tribünlü futbol sahası yapımı tamamlanmıştır. Turizm uygulama oteli, hizmete açılmıştır. Turizm Meslek Yüksek Okulu, yapımı tamamlanmıştır. Müze, ziyarete açılmıştır. Atıksu arıtma tesisi, 2019 yılında faaliyete alınmıştır. Kent meydanı, 10 bin m² alan üzerine inşa edilen Kent Meydanının 15 Temmuz’da açılması planlanmaktadır. Taziye evi, yapımı devam ediyor. Mezbahane, yapımı devam ediyor. Düğün salonu, yapımı devam ediyor. Öğrenci yurdu, yapımı devam ediyor. Millet bahçesi, proje çalışmaları devam ediyor. İlçe otogarı, Temel kazısı yapıldı. Taşkın Koruma Tesisi, yaklaşık 41 Milyon TL ihale bedeli olan tesis sözleşme tarihinden itibaren 550 gün içinde bitirilecektir.

YATIRIMLARIN BÜYÜK BİR KISMI HİZMETE GİRDİ

Bu yatırımların büyük bir kısmı bitirilerek Hasankeyfli hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuş, bir kısmında da çalışmalar devam etmekte ve en kısa sürede Hasankeyfli hemşehrilerimizin hizmetine sunulması hedeflenmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Yeni Hasankeyf’in eksikliklerinin giderilmesi için Hasankeyf yerleşkesinde yapılan kamu yatırımlarını inceleme, değerlendirme ve koordinasyon toplantıları gerçekleştirilmiş bu toplantılar neticesinde Hasankeyf’te Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Kültür ve Turizm Bakanlıklarımıza bağlı kurumlar kendi alanlarındaki çalışmaları yürütmüş ve yürütmektedirler.Hasankeyf ilçemiz, taşınan tarihi eserleri, kültür varlıkları ve yeni yerleşkede yörenin ruhuna uygun olarak inşa edilen sosyal donatılar ve devam eden çalışmalar bittiğinde cazibe merkezi haline gelecektir.Hasankeyf Müzesi, Tekne turları, mağaralar, kale, küçük saray, arkeo park alanı ve binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan yapıları yerinde görmeleri için Türkiye’de yaşayan herkesi Batman’a, Hasankeyf’e davet ediyor, bu turistik ilçemize gelecek her bir misafirimizi en güzel şekilde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyorum.Yeni, modern, bir yerleşim yerinin meydana gelmesinde hiçbir desteği esirgemeyen ve talimatları ile Hasankeyf’in sorunlarının çözülmesini sağlayan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Batmanlılar ve Hasankeyfliler adına şükranlarımı arz ediyorum.Hasankeyf ile ilgili koordinasyon toplantılarına başkanlık yapan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Sn. Çiğdem Karaaslan’a, Önceki Dönem Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu’na, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum ve Bakan yardımcılarımıza, Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli ve Bakan yardımcılarımıza, Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan yardımcılarımıza ve bu büyük projenin hayata geçmesinde idarecisinden işçisine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

58 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.