Hoşgeldiniz  

‘ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER’ TIRI İLİMİZE ULAŞTI

admin | 22 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “7 Tır ile 7 Bölgeye Özel Eğitim Materyalleri” programı kapsamındaki ilimize ulaşan ‘özel çocuklara özel materyaller’in dağıtımına başlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından özel çocukların hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eşit eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri amacıyla 2018’de başlatılan “Özel Çocuklara Özel Materyaller” projesi kapsamında ilimize ulaşan özel eğitim materyali Özel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Emrullah Aslan ve özel eğitim şubesi çalışanları tarafından teslim alınıp özel eğitim sınıflarına dağıtılmaya başlandı.

Materyal setleri, ilköğretim ve ortaöğretim okullarının bünyesinde açılan hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik; otizm, görme ve işitme yetersizliği olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim sınıfları başta olmak üzere özel eğitim okullarına devam eden özel çocuklarının öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi amaçlanıyor.

Bu materyaller; kavram, okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim gibi alanlardaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanmış olup bu yolla öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerinin zenginleştirilmesi hedefleniyor.

ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER, 4 AYRI SET İÇERİYOR

Özel çocuklara özel materyaller, 4 ayrı set içeriyor. Orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik ve otizmi olan öğrenciler için oluşturulan sette örüntü küpleri, el kuklaları, kavram kartları gibi 46 parça ürün bulunuyor. Hafif zihin yetersizliği ve otizmi olan öğrencilere yönelik sette “geometri tahtası, dört işlem çarkı, renkli sıralama çubukları” gibi 37 parça ürün yer alıyor.

Görme yetersizliği olan öğrencilere özel sette “ahşap geometrik dörtlü yapboz seti, herkes için tombala, market seti” gibi 15 parça ürün var.

İşitme yetersizliği olan öğrencilere yönelik sette ise “işaretin peşinde, zamanı öğrenelim, işlem trafiği” gibi 25 parça ürün yer alıyor. Öğrenci sayısına göre orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizlik ve otizmi olan öğrenciler ile hafif zihin yetersizliği ve otizmi bulunan öğrencilere yönelik setlerden bin iki yüz ellişer, işitme ve görme yetersizliği olan öğrencilere hazırlanan setlerden ise iki yüz ellişeri tırlara yüklenerek illere gönderildi.

50 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.