Hoşgeldiniz  

PAMUKÇU’DAN ‘ORGAN BAĞIŞI’ MESAJI

admin | 02 Kasım 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Pamukçu mesajında “Organ ve doku bağışı ölümümüzden sonra organlarımızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermektir. Bazen görmeyen bir insanın görmesini bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamaktır.

Türkiye geneli 2020 yılı organ ve doku bağışı bekleyen güncel hasta listesine göre organ bağışı bekleyen kişi sayısı 25.914 kişidir. 2019 yılı içinde 1212 beyin ölümü gerçekleşmiş olup sadece 234 kişinin organlarının bağışına ailesi tarafından izin verilmiştir. Türkiye genelinde 21.483 böbrek, 1 ince bağırsak, 1296 Kornea, 983 kalp, 1795 karaciğer, 71 akciğer, 285 pankreas olmak üzere toplam 25.914 kişi bağış beklemektedir” denildi.

“BAĞIŞLANAN HER ORGAN BİR HAYAT KURTARIR”

Pamukçu açıklamasında “03-09 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde halkımızı bilgilendirmek, organ ve doku bağışı başvurularını kabul etmek üzere Sağlık Müdürlüğümüz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, tüm kamu hastaneleri ile tüm özel hastanelerde bağış kabulü yapılmaktadır. Tüm halkımızın gerekli duyarlılığı göstereceğine olan inancımız ve umudumuz tam olup, tüm halkımızı hayat kurtarmaya davet ediyoruz” dedi.

104 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.