Hoşgeldiniz  

PANDEMİDE NELER YAŞANDI?

Halit BEYTÜT | 07 Mart 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemizde ilk korona virüs 11 Mart 2020 de kamuoyuna ilan edildi. O günden beri en az 2.7 milyon kişi hastalığa yakalandı, 28. 569 kişi can verdi.

Bu tarihten itibaren özellikle sağlık çalışanlarının insanı kurtarma savaşı başladı.

Koronanın yükünü esnaf emekçi ve yaşlılar çekti. Maske, mesafe ve temizlikte ne kadar yol alındı? Ne yazık ki bakanlık sorumluluğu vatandaşa yıkmaya çalıştı. Çalıştığı ortamın vatandaşın kendisi duzenlemiyor.20.30 santim yan yana çalıştırırsan istediği kadar maske taksın ve ellerini yıkasın sorunu çözemezsin.

Vatandaş ise gidip gelirken otobüsleri kullanmak zorundaysa yine sorunu çözemezsin.

12 yaş altındakilerin olduğu okullarda salgında belirleyici olmadığı görüldü.

Bir yıldır okullarımız yüz yüze eğitime kapalı. Bu da eğitimde fırsat eşitliği, çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı sorunlarını getirdi.

65 yaş yasağı insan haklarına aykırıdır. Dünyada örneği yok. Ne kadar etkili olduğuna dair veri sunulmuş değil.

Uçaklarda, parti kongrelerinde, ünlü birinin cenazesinde kısıtlamaya gidilmezken, dört beş masalık lokanta ve kafeyi kapalı tutmaya çalışmak doğru olmadı. Pandeminin yükü ağırlıklı küçük esnafın, emekçilerin ve yaşlıların sırtına yüklendi. Haritalar bir yıldır açıklanıyor olsaydı iller arasındaki farklılık olacak ve her yerde bu kadar kan ağlamayacaktı.

Sokağa çıkma yasakları etkili olmadı Akşam 21 den sonra ve hafta sonu sınırlamalarının etkili olduğunu görüyoruz ancak vaka sayıları 30 binden 5 bine düşmüşken, kısıtlamalar devam ettiği halde, şimdi neden 10 bine doğru artıyor?

Aşı sağlamakta ne yazık ki çok geç kaldık. İlk aşıyı 14 Ocakta yapabildik. Etkisi en düşük olan aşıyı getirebildik. Çeşitlilik sağlatamadık. Onun da kaç doz sağlanabileceği tartışması var. Aşılamada 40 günü geride bıraktık her gün 1 milyon yaparız deniliyordu da şu anda 200,300 bindeyiz. Toplumsal bağışıklığı yakalamak kolay olmayacak.

Yerli aşımızın ne zaman piyasaya çıkacağı da hala belirsizliğini koruyor. Ülke insanına 5 maskeyi bile dağıtamayan bir iktidarın aşı temininde de nasıl sınıfta kaldığını hayretle izliyoruz.

Sözün özü pandemi döneminde iktidar mağdur olan milyonlarca vatandaşın dertlerine kesinlikle derman olmadı olamadı.

61 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.