Hoşgeldiniz  

PARAGÖZLERİN ÖNÜNE GEÇİLMİYOR…

Halit BEYTÜT | 23 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Pandemi yüzünden vatandaş sadece geçimini sağlamanın derdine düşmüşken, hem zorunlu tüketim ürünlerine hem de özellikle yaptıkları acımasız zamlarla AVM’lerin aç gözlülüğü artık dayanılmaz bir hal almıştır.

Her ne kadar hükümet fahiş fiyatlarla ürün satanlara karşı ağır cezai müeyyideler uygulanacağını belirtiyorsa da dinleyenin hemen hemen hiç olmadığı görülmektedir.

Böylesine acımasız kazanç elde etme sevdasına düşen ve tüketicinin alım gücünün artık tamamen yok olduğu bir dönemde bu pervasızlığı yapmaktan kaçınmayanlara her nedense bir türlü dur denilemiyor.

Özellikle her il ve ilçelerimizde yağmur gibi açılan 101,BİM ve ŞOK gibi alışveriş merkezleri inanılmaz bir zam furyalarıyla tüketicinin canına okumaya devam ediyorlar.

Denetim mekanizmasının hemen hemen hiç islememesinden de cesaret alan bu acımasızlar istedikleri fiyata hem de katlayarak zam yapmayı fırsat biliyorlar.

İktidar ne yazık ki caydırıcı önlem almamakta ısrar edip vatandaşı soyan bu densizlere meydanda cirit atmalarına bir bakıma ortam yaratıyor. Bu ne densizlik bu ne vurdumduymazlık ve bu ne vicdan yoksunluğudur? Böyle devam ettiği sürece ve hükumet bunları durdurabilecek önlem almadığı sürece bunlar da vatandaşın canına okumaya devam edecektir.

Sadece bu ve buna benzer AVM’ler değil bunlara bakıp çeşitli gıda ürünlerini satanlarda ayni zihniyetle devam edip sattıkları gıda ürünlerini vatandaşın alamayacağı fiyatlarla satmaya başladılar.

Tabii ki sıkı bir denetim olmadığı için de her satıcı dilediği fiyata urun satmaya devam edip duruyorlar.

Batmada da bu aşırı zamlarla bunalan halkımız bu konuda özellikle belediye zabıta ekiplerinin son derece zayıf denetiminden de cesaret alanlar zaten işsizliğin had safhada olduğu ilimizdeki insanlar artık günlük yasamaya mahkum olmuşlardır.

Batman ne yazık ki denetin mekanizmasının hiç islemediği bir il olmaktan kurtulamadı. Olan da doğal olarak tüketici konumunda olan halkımıza oluyor.

Bu ne zamana kadar sürecek bilinmez ama bilinen bir gerçek var ki o da tüketicinin artık dayanacak gücünün kalmadığıdır.

Bu arada kazançlarına haksız kazanç elde edenler ise ettikleriyle kalıp 5 10 kuruşa aldıklarını 10 katına sattıklarının vicdansızlığıyla övünüp duruyorlar.

Haksız kazançla övünenler ne yazıktır ki yaptıkları haksız kazancın bir gün boğazlarından geleceğini bile düşünemeyecek kadar paragöz olduklarının farkında bile değiller.

Her ne pahasına olursa olsun bunlara artık dur demenin zamanı gelmiştir de yetkililerin bir an evvel harekete geçmesi ve bu soygunculara gereken cezai müeyyide uygulamasını hayata geçirmeleri kaçınılmaz olmalı ve sıkı bir denetimi de hayata geçirmeleri artık olmazsa olmaz olmalıdır.

Batman Belediye Başkan Vekili Valimiz Hulusi Şahin’den tüm Batman halkının yegane isteği haksız kazanç elde etmekten kaçınmayan ve milleti adeta soyan seferberliğini başlatmış olan bu satıcılara, bu AVM’lere gereken denetimi sıklaştırması ve buna da devamlılık kazandırılması isteğidir

Bizle özellikle belediye zabıta ekiplerinin AVM’Leri raflarındaki fiyatların her gün değiştirildiğine tanık oluyoruz bunların sıkça bir denetine tutulması ve kontrollerin de sıkça yapılması gerektiğine vurgu yapıyoruz

91 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.