Hoşgeldiniz  

PARDON!

Muharrem BİTEN | 10 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Hiç hazmetmem.

Birisine karşı istemsel veya istemdışı yaptığın bir eylemin sonucunda hatanı bir özür borcuyla geçiştirerek, diğerinin sonuçlarını birebir eyleminle bozma karşılığında bir pardon diyebilmek.

Tabii ki medeni insanlara has bir eylem olan bu davranışın bir güzel tarafı var.

Elbette bunu yapmanın şart olacağı durumlar var.

Kiminin sana Nasıl davrandığını empati yapma güç ve kabiliyetine haiz olmak var.

Sorumlu alan içinde ve senin yaşamın kör noktalarına sebep olacak sonuçlara sebep olmadan yapılmışsa anlayış gösterebilecek kadar anlayış da gösterilir.

İnsan ömrünün çeyreğini çalmak suretiyle seni açlığa yokluğa sorunlu bir yaşama sürükleyenlerin bir özür borcu ile pardon demesi kadar abes bir şey olamaz.

Yollarca faydan dokunduğu.

En zor zamanlarında yardımına koştuğum insanların senin yaşamının bir hışmını zehirletecek bir fiil içinde olmalarını sanki pişmanmış gibi pardon demelerini anlayamıyorum.

Hased ve kin ile ona yardım ve desteğine rağmen, hala senin üzerinde kumpas kuruyor olmasını ve yollarca devam eden bu alçak eylemleri dolayısıyla seni perişan eden ve senin aileni yokluğa ve açlığa mahkum demlerim pardon demelerini birini öldürdükten sonra cesedine zalimce davranmak gibi görüyorum.

Birileri tarafından tüm merhametlerine rağmen zalim ve haksızlık görüyorsan ve o, yavaş yavaş sonbahara doğru gidiyorsa senden özrü ne kadar samimi olabilir ki?

Zaman ve mekan kavramlarını sana dar eden bedbaht ve oyun planlamacılarının düştüğü derin çukuru gözlemleme şerefini sana bahşeden yüceler yücesi.

HZ ALLAH, sana baharı müjdeleyerek onları sonbaharın sonundan kış ayının zemberek soğuğuna teslim etmesi de mi bir tesadüftür.

Kainatın sahibi tüm sistemi şifreler ve formüllerle donattı ve ol dedi oda oluverdi.

Bu kadar muazzam ve matematiksel planlama içinde Rahim olan ALLAH’ın projesine çomak sokarak kazanacağını zannedenlerin sonu hüsran oluyor.

Sen onun formülünü bozarsan o da senin formülünü bozar ve sen kaybeden olacaksın.

Pardon , onun formülüne karşı yaptığında sonun pardonla sonlanır.

Sefaletin ve yokluğun seni pardon söyleyemeyecek kadar rezil ve sefil hale getirir.

Ne Nemrud alçağının ve ne de Firavun salağının pardonlarının hiç bir kıymeti Harbiye’si olmadı, olmayacaktır.

294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.