Hoşgeldiniz  

PERDE AÇILDI…

Muharrem BİTEN | 05 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Perde açıldı, tiyatro sahnesinde Aslında rollerini ezberlemiş her bir sanatçı sahnede sanatını icra edecek. Bilgi ve becerileri ile toplum değişikliklerini zamanın akışına uygun roller ile yön verirler. Bazen sanat için, bazen de toplum için…

Kalburüstü hayat içinde zamana ve mekana inat, yeni bir ufuk açmak üzere yol almak gerekir.

Hedeflerini seçtiğiniz toplumun kalitesine göre dizayn ederseniz, ister istemez o günün toplum ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracaksınız.

Sizi doğruya götüren yol,  yolun yolcusu mu veya yolu çizen mi?

Olunacak fikriyatı kafamda gelgitler oluşturuyor. Bir sahne oluşturuluyor ve bir yol mühendisinin tüm hünerini göstererek yola hasreti kısaltacak formüllerle donanmış olması gerekir. Hasreti kısaltmak, bir gönül mühendisinin işidir.

Periyodik olarak yaşadığın toplumu değiştirmeye çalışmak uzun ve zahmetli bir yoldur.

Hiç bir faydamız yok dediğimiz ve uzunca emek harcadığınız, kafa yorduğumuz toplumun derdi ile dertlendiğimiz bu meşakkatli yol aslında hemen oluverip bitecek bir şey de değildir.

Atfen peygamber İdris toplum için” bir bebek gibidir. Lokmayı ağzına zorla tıklarsanız ölür, yavaş yavaş yedirmek lazım” der. Demek ki zaman içinde toplum şippadak oluversin dediğimiz şey değildir. Zamana sabır gerektiren, hiç düzelmez dediğiniz bireylerin bile bazen yol yapıcıların daha çok faydası olabiliyor.

Yeni yollar yapmak da mümkün ama tamir edilebilecek yollarımız varsa yenisinden çok tamir etmek gerek. Bu kadar kısa menzile giden yolda bu kadar uzun zamanı beklemek eksiklik olmasa da ne ola ki?…

Karanlık ve dehlizli yollara yol aldığında şikâyet yerine yoldan zevk almalı insan.

Meşakkatli olması ulaşılmaz olduğu anlamına gelmez.

Ulaşma hedefiniz asrımızın hastalıklarını bir yana bırakmakla mümkün. Kin, haset, aç gözlülük, doyumsuzluk, bu çağın kapalı kutuları, açılmaya gelmez bir hal bunlar.

Beraber yaşattığın toplum geleceğimiz ile ilgili bu sapıklık emelleri kaldıramaz.

Bunların yerine hoşgörü, tevazu, yardımlaşma ve zamanın sahibinin sana verdiği bu kısa süreyi onurlu tamamlama görevidir.

Perde kapanmadan bu yolu döşeyecek isek, merhamete aç ellere, ihtiyaç sahiplerine biraz Güleryüz, az bir şey yardım, dayanışma ve merhamet götürür sek belki sahnenin sonunda perde sevgiyle kapanır.

119 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.