Hoşgeldiniz  

SABAHIN HAYRI, GECENİN ŞERRİ

Muharrem BİTEN | 10 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Aslında bu tabir Kuran-i Ekber’e ait bir söz…

Gecenin şerrinden gündüzün selameti e sığınmak, karanlıklardan aydınlığa çıkmak, uyurgezer olmaktan çıkıp hayatı yaşamak, evet hissederek yaşamak üzere kurgulandı.

Geceyi biz uyku, gündüzü de rızık kapısı olarak sunan yatarak kazanmanın, uyku halinde rızık aramanın hedef yanlışlığını anlıyoruz.

Hedefimiz gecenin şerri derken, uyku halinde şer tarafının da rahat durmadığını üzerimizde plan ve projelerinin olduğunu anlıyoruz.

Sırt sırta verdiğimiz insanların yarı yolda değiştiklerini, hedeflerinden sapıkların, omuzlarına gelen ağır yükü taşıyamadıklarına şahit oluyoruz.

Beraber ve defaten sözleşmelerin birbirini yarı yolda bırakmaları asla kabul edilir bulmuyoruz.

Sonuna kadar ve hep beraber yürüdüğümüz yollarda gecenin karanlığından gelip ortama şer odaklarıyla korku ve şantaj ile sana yokluğu dayatmaları anlaşılır değildir.

Bazen ruhunu ve vücudunu esaret için birilerine kurban gibi sunak yapmanın da eski geleneklere şair namzet idolların işi olsa gerek.

Günümüz dervişler dahi iş kendilerine dokunmadan hepsi birer metafizik İ iken, iş menfaatlerine yaklaştığında birdenbire matematik profesörü gibi somut delil İ olurlar.

Sabır ve birbirine iyiliği tavsiye etmenin önemi yine kutsal kitaplarda geçer, ama kulumuz eyüp çok sabırlı idi derken peygamber eyübü dillendirerek beynine giden murtçuklar aslında bu sabır metaformu yada özünde insana ait kullanmadığı bir yetenek mi olduğu bence hala tam çözümlenmedi.

Sabahın hayrına Allah geceyi isyan etmeden atlatmanın sabahın bir müjde, bir imkan, bir çözüm ortaklığı projesinin kendisine yaklaştığını görecektir.

Geceyi şeytani plan yapmadan, kötülük ile sabahı karşılaşmadan yol yürümenin gündüzü bir haberin müjdesini çevirecek olan Allahı unutmamalıdır.

304 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.