Hoşgeldiniz  

SABIR

Muharrem BİTEN | 26 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

İnsan hayatında çok önemli bir role sahiptir. Bin yıllarca insanoğlunun hata yapma oranını aşağılara çekerek insanı kâmil olma yolunda çok mesafe kastetti.
Çok büyük savaşların acele ile alınmış kararların tümünün hüsran ile sonuçlandığı tarihsel süreçleri yaşadık. İnsanlık tarihinde sabır ve metanet ile alınmış kararlara baktığımızda hata oranı düşük insanlık tarihinin gelişimi için büyük sonuçlar elde edildiğini gözlemledik.
Sabır, yapılan bir zulme boynu eğmek değildir.
Uğramış olduğun haksızlıkları görmezlikten gelmek suretiyle sana yapılmış bu haksızlığa direnç gösterme demiyoruz.
Karşında sana haksızlığı uygun gören bir zihniyete ve zalimce karşı davranışı karşısında medeniyetin ve toplum ahlaki ile toplum bilinci ve kültürü ile donanarak karşılık vermelisin.
Donanımsız isen ve yenilginin kaçınılmazsa tüm güç veren mevhumları aktif ederek karşı koymaktır. Kaybetmek için mücadele başlatılmaz.
Tüm bilimsel veriler ile haksızlığa hukuksuzluğa ve kötü olan her şeye karşı güç kazanmanın yolu sabidir.
Allah kulları için “birbirlerine hakkı ve sabrı” tavsiye edenleri kutsamakta ve bunları hüsrana uğrayanların ve kaybedenlerin dışında sayıyor.
Demek ki kalite iyi bir insanın kendisine istediğini insanların mutluluğu ve refahına da hizmet etmeyi vazife kabul etmelidir. Hakkı ve sabrı tavsiye etmek bizi iyi insan yapar. Sebepsiz ve hukuksuz davranmak, hakikatten ayrılmak, Aklanın bize sımsıkı sarılmak için uzattığı ipten kopmak ve terk etmektir.
Aklını çalıştıran her birey sabır ve hakka dayalı bir söyleme bu kadar değer vermesinin biz insanlar için ne kadar elzem ve esas olduğunu gösteriyor.
Umudum odur ki; Adım adım iyiyi yakalama, iyiden yana olma ve hedeflerini yaratıcının yarattığı kullarına karşı sabır ve iyiliksever olarak uyguladığımızla en büyük yardımcımız Rabbimiz olacaktır.

427 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.