Hoşgeldiniz  

“SAĞLIK EKİP İŞİDİR”

admin | 09 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Öz Sağlık-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Ahmet Altun ve üyeleri, doktorlara yapılan maaş artışına dahil edilmeyen sağlık emekçiler için Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

“SAĞLIK İŞÇİSİNİN SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK GÖRÜLMEMESİ BİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”

Doktorlara yapılan maaş zaamına dahil edilmeyen yüzbinlerce sağlık çalışanın hakkını arama mücadelesi devam ediyor. Bu kapsamda Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen Öz Sağlık-İş Batman Şubesi Başkanı Ahmet Altunç ve üyeleri, basın açıklamasıyla taleplerini dile getirdi.

Basın açıklamasında “Kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldığını belirten Başkan Altunç, “Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin  ‘sağlık çalışan’ olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, ‘Sağlık Ekip İşidir’ sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık İşçisinin ‘sağlık çalışanı’ olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır. Öncelikle bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz” denildi.

“HAKKINIZ ÖDENMEZ SÖZÜ GERÇEK ANLAMDA KULLANILMIŞTIR”

Emeklerinin göz ardı edildiğini ifade eden Altunç, “Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir. Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; ambulanslarla kovitli hasta taşıyan  112 personelinden, ambulans sürücülerinden, hasta karşılama personelinden, kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz.  Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki “hakkınız ödenmez” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış” dedi.

“170 BİN İŞÇİNİN YETKİLİSİ OLARAK HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin ve Batman’da 1400 sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; Sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz. Bizlerin de sağlık çalışanı olduğu gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet-külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmet verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler iş yerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefesi gibidir ve sağlık çalışanlarının tamamı pandeminin kahramanıdır. Bu nedenle ortada bir paylaşım varsa, herkes hakkı olanı almalıdır.

92 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.