Hoşgeldiniz  

SANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYİ…

Muharrem BİTEN | 20 Haziran 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu öğreti İslam peygamberinin insanlığa önemli bir hediyesidir.
İnsanların Medeni, Saygılı ‘ve Ahlak değerlerinin tüm incelikleri ile birbirlerinin ilişkilerini düzenlemesi açısından önemlidir.
Empati geleneğinin, empati kültürünün başlangıcı kabul etmek gerekir.
Buna da en çok Müslümanların gururla sahip çıkması gerekiyor ama maalesef.
Maalesef diyorum çünkü İslam âlemi sanki bu dinin tebliğcisi değil de bir düşman ağzından çıkmışçasına söylemde sahip çıkarken uygulamada düşmanlıklarını icraatları ile ispatlamaktadırlar.
Komik değil mi? Fahriiii kâinat önderimiz diyeceksiniz ve onun söyleminin aksi istikamette davranışta bulunacaksınız. Bu bir sosyolojik ve ahlaki problemdir ve bu problemin ana kaynağı cehalettir. Müslümana sorarsan peygamber Muhammed onlar için olmazsa olmazlarıdır. Ama gidin cin den ilim alın dediğimizde onlar ateist, Budist ve kedi köpek eti yiyiyor diyerek bir reddiye başlıyor.
Ama ilim?
Ne ilimize, boşver.
Bizim bu ara bir şeyh ve hocamız var cumaları öyle şeyler söylüyor ki peygamber bile ALLAH a bu kadar yakın de il, haydi ona gidelim.
İşte geldiğimiz son nokta hurafe, karanlık, hurafe, karanlık oluyor.
Daeş, işid terör örgütü İslami temsil eder hale getirdiler.
Peygambere atfen atılan iftira hadis ve saçmalıklarla İslam İSİD bile eksik yapıyor merhalesine getirdiğini bizi düşündürür hale getiriyor.
Özü KURAN olan başka bir kaynağı da KURAN deyimi ile ‘KURAN dışında başka hadis ve ayet mi arıyorsunuz’ demesine rağmen aynen aramakla yetinmiyor. Kuran da anlaşılmaz diyerek dinden de uzaklaşmış oluyoruz.
Çünkü yüce kitap bize haksızlığı, rüşveti, hırsızlığı, çalıp çırpmayı ve kul ve yetim hakkını yememeyi öğütlediği için bunlar da bizim hoşumuza gitmiyor.
Sana yapılmasını istemediğini bir başkasına yapma ilahi direktif bırakıp tüm ahlaksızlığımızla yetimi itip kalan, kul hakkına tecavüz eden kafa kesmeyi adam öldürmeyi meşrulaştıran kendi kardeşinin hanımını alacak kadar al alan bir toplum ne ara olduk bilemiyor.
Ama şunu çok iyi biliyorum ki; yetimi itip kalanı, kul hakkını yiyeni, sana yapılmasını istemediğini kardeşine yapanı ve hatta göz yumanı olan bu toplumun zillet illetten kurtulacağına dair bir inanca sahip değilim.

302 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.