Hoşgeldiniz  

SASON’DA İPEK BÖCEKÇİLİĞİ TOPLANTISI

admin | 07 Nisan 2022 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

SASON’DA İPEK BÖCEKÇİLİĞİ TOPLANTISI

Sason Kaymakamı Murat Mete, başkanlığında Kaymakamlık toplantısı salonunda yapılan toplantıya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Eyüp Aktaş, Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Şehmus Coşkun ve Koza Derneği Kurucusu Mehmet Zülküf Aktaş ve Hanifi Yıldırım katıldı.

Toplantıda Koza İpek börekçiliğinin Sason Kaymakamlığı 2012 yılında faaliyete başlayarak günümüze kadar devam eden çalışmaları ele alındı. Sason’da 2009 yılında 2 aile ile Koza İpekböcekçiliği üretimine başlanılan koza üretimi 2021 yılına gelindiğinde Kaymakamlığımızın destekleriyle 113 üreticiye ulaşarak 2021 yılında 4800 KG üretim elde edilmiştir.

Sason’da 2013 Yılında 200 m2 24 paket üretim kapasiteli ilk çiftlik Karşıyaka mahallesinde kuruldu.

2022 yılı döneminde GAP desteğiyle İnficar Deposu ve Kapama Dut Bahçesi ihaleleri yapılarak çalışmalara devam edilmektedir. Üretimi en iyi şekilde artırmak amacıyla Sason Kaymakamlığının desteğiyle Koza Derneği ve Sason’da Tarım Müdürlüğü tarafından üreticilere gerekli eğitimler verilecek.

Dernek ve tarım müdürlüğü tarafından yeni üreticiler kazanmak için gerekli çalışmalar yapılarak üretime uygun yerlerin tespiti ve bakım onarımı için kaymakamlığımız tarafından gerekli destek sağlanacaktır.

38 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.