Hoşgeldiniz  

SEBEP NE OLURSA OLSUN

Muharrem BİTEN | 15 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu köşede yazı yazarken özellikle toplumumuza ve kültürümüze yönelik çok ciddi saldırılar var ise bunlara karşı tedbir almak veya sizleri ikaz etmek üzere kendi sorumluluğunu taşıdığını sanıyorum. Neden bu şekilde davrandığım konusunda kendi kendimize önce 25 yıllık, sonra 50 yıllık ve daha sonra büyüklerimizin anlatımı ile 75 yıllık ve 100 yıllık zaman dilimlerinde toplum dejenerasyonunu nasıl kötüye doğru hızlı ve kaotik yaşadığımız incelenebilir. Bu süreci hızlandırılmış bir kamera ile incelersek hepimizin kendimize bir çeki düzen vermek zorunda kalacağız.

*  Uygulanamaz bir hukuk sistemi

*hukuk sistemi var ama işlemiyor

*Kumar, faiz gibi arızların toplumca konaklaması hatta ve hatta hoşgörü ile karşılanması

* ahlaki ve insanı değerlerin çokça rağbet görememesi

* Bireysel canlı haklarına saygısızlık

* Vurdumduymazlık ve vurdumduymazlıktan nemalanmak

Böyle toplumun can damarını yekeden ve bizi çağlar boyu değil bir yüzyıllık zaman diliminde bile yozlaştıran kötülük kumbarası haline getiren yukarıda kendi elimizle kendimize yaptığımız kötülükler yüzündendir. Bizi yozlaştıran bizim umursamaz tavrımızdır.

Bu süreçten kişisel menfaat sağlama dışında bir amaç girmemekteyiz. Doğal süreci ile de bu felaketler kapımızı hızlı ve sert çalmış oluyor.

Birimize yapılan bir haksızlığı tümünüze kabul edebilmiş değiliz. Bizim hikâyemiz kötülük değil, haksızlığa boyun evliliğimizin bizi kötüye sürüklediğidir.

Bunu çözmenin yolu diri bir toplum olmaktan geçer. Kimden gelirse gelsin haksızlığa karşı göstereceğimiz direnç bizim kralımızın önündeki en büyük veri tabanı olur.

Sebepleri var dediğimizde her zaman kendimize haklı ve bizi sorumluluktan alıkoyan bir durum yaratmış olacağız. Bunu söyleyecek birinin de zamanın ve çağın ağır yok edici ahlakı ve insanı yozlaştırmak hızlandıran etkenlerden şikâyet etme hakkı da hukuku da olmaz.

375 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.