Hoşgeldiniz  

SENİN KADİR GECEN HANGİSİ?

Muharrem BİTEN | 20 Mayıs 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Aslında her din kendi yaşamsal faaliyetleri için kutsal günler icad eder.

Öncelikle Yahudilik yapılanmasında cumartesinin haftalık gün olması yanı sıra, Roş Aşana’dan on gün sonra Yom Kipur günü kutlanır.

Yom Kippur (“Kefaret Günü”), yahudi yılının en kutsal günüdür. Tanrı’ya dönüş günü olarak da anılan Yom Kipur, Tevrat’ta (Tora) açıkça belirtilen tek oruç günüdür.

Bu günde 25 saat süren ve topluca oruç tutulur ve kişi günahlarından ötürü bağışlanmak için dua eder.

Hristiyanlıkta bir nebze israiliyat teoloji iliminin yanı sıra roma kültüründen ve sezardan kalan kalıntı kültürü de sırtında taşıyarak onlarca kutsal günve ve pazar gününün kutsal olmasını icat ettiler.

Müslümanlık ta aynı trolojık yapılanma ile cuma ve cuma yanı sıra hac ile kendi kutsalını yaratırken, kitlesel cehaletten faydalanarak neredeyse Yahudiliği de aşar duruma geldi.

Kutsal günlerin sayısı o kadar çoğaldı ki, sadece sembolik cep telefonu ekranlarının süslü sözlerle kapital beslemeye yaradı.

Din çok ilkel kaldı ve insanlar medeni olmak için dini seçmesi gerekirken, dini seçerek ilkel olmak zorunda kaldılar.

Artık hiç bir dini yapılanma insanlara mutluluk, barış, adalet, şerefli ve beraber yaşamayı ve Medine toplumu olmayı sunmuyor. Sadece kimin daha çok kutsal günleri var sidik yarışına girerek dini Tevhid Allah dini yerine, kim daha çok tanrıyı kullanacak modona girdiler.

Burada çözüm önerileri sunmaya ağız. Burada sadece bir durum tespiti yaparak, peygamber musanın geri dönüşü, peygamber İsa’nın Meryem’in güzel evladının tebliğe başlamasını ve peygamber Muhammedin yaifte yaşlanarak dayak ile onurlandırılmasını yaşıyoruz. Harika İslam dinin 3 mezhebi var ve bunlar da tağut ile tamı tamına ilişmiş durumda duruyor.

Bazen tağut mu daha merhametli diye düşünmeden de duramıyor insan.

Kutsal zannettiğimiz şey Musa peygamberin dönüşü onun kadir gecesi iken, İbrahim in bu güneş de batıyor o zaman başka bir şey aradığım dediği ve arayarak bulduğu gün de İbrahim’i kadir gecesiydi.. İsa peygamber için her gün kadir gecesiydi ve her gün onun hiç sapmadan teslimiyet ve teslimiyet teslim olmak bir ilkeydi…

Peygamber Muhammed akılalmaz bir şekilde kuranı ve Çokça yanılgılarına rağmen, kendi kadir gecesini bin aydan daha hayırlı hale getirecek adımlar attı ve Allah ona bu büyük mükâfatı 83,333 yıla tekabül eden bir şeref bahşetti.

Sizin de kendi kadir geceniz hangi tarih, yıl, gün ay…

Kendi kadir geceni yaratmak için Yaratıcı ya yaklaşma mesafenin derinliğini çözdün mü?

Başkasının kadir gecesini kutlarken kendine bir kadir gecesi yaratır mısın?

294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.