Hoşgeldiniz  

ŞİMDİ NUH TUFANINA İNANDIN MI?

Muharrem BİTEN | 07 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bir gün insanlar eskiden atalarımız maske takmadan yaşarlarmış, o kadar mutsuzlarmış ki, ne versen almazlar iş diyecekler.

Atalarımız mutluydu.

Çoğu ava çıkar avlanırdı.

Büyüklere saygı çoktu.

İnsanlar yaşlılarına atababa derdi.

Ata babaları eleştirmek asla olmayacak şeylerdendi.

O gelmeden evde huzur ve sükûnet olmazdı. Her şey onun etrafında dönerdi.

Çeşit çeşit hikayelerde hep yol gösteren ata babalar hedefleri toplumsal içerikli olduğu için pürakıl dinşenilirdi. Ne olduysa oldu, teknoloji hayatımıza girdi. Kültürler karıştı. Medeniyetler yüzyıl önce bir tufan geçirdi 1. Ve 2. Dünya savaşlarını atlattık, bir balık ki kültürler, medeniyetler ve toplum ahlakı oluşturan tüm etmenler birbirine karıştı eridi. Sonra son 25 yıllık dilimde yaşlılar unutuldu, çocuklar baş tacı edildi.

Çocuk yeteri istesin hazır olmalıydı.

Çocuk sayıları yavaş yavaş dilendi.

1 veya en fazla 3 çocuk yeter gündem oldu. Böylelikle merkez kuvvet çocuk üzerine kuruldu. Bir yarış atı gibi çocuklar yarıştırıldı.

Evde kedi köpek besler gibi çocuklar da bu kültür gelişti. Ata babalar terkedildi. En insaflıları bakımevlerine gönderildi.

Çocuğunu ruhsal besleyemeyen, her dediğine evet diyen anne babalar ağır bedeller aile faciaları oluştu.

Tabiri caizse anne babasını dövmek en hafif kabahat sayıldı. Yavaş yavaş talepler yükseldi.

Elindekinin değerini bilmeyenden o değer alınır bu genel bir kuraldır. Aynen böyle oldu. Yavaş yavaş ruhsal açlık Ata babalar yemeğe başladı.

Tecrübeleri “hada hala orada mı kaldı” moduna geçildi.

Bu en iyi davranma şekliydi. Diğer ağır travmaları dilim ve kalem yazmaya yetkili kılınması hala… Çok saygı duyduğum büyüğüm saygıdeğer rahmetli Muharrem Güney amcam bir gün bana “adaşım,  biz çocukken yaşlılara çok değer verilirdi.

Biz yaşlandık şimdi çocuk ve gençler baştacı edildi. Bizim neslimiz yaşdaşlarımız ortada ezildi kaldı” derken bu günün fotografını çiziyordu. İşte asıl tufan budur dünyayı sarıp sarmalayan.

Corona virüsünden tehlikeli olan atababalarımızı terk etmemizdir.

Peygamber Nuh da kendi çocuğundan bile saygı görmedi. Tufan bir dönüşümün adıdır. İlkelerimizin, ahkaki öğretilerimizin iflas ettiği açlık sefaletin yoğunlaştığı insan ve tüm canlı ölümlerini akşam yemeğinde haberlerde izlerken ağzımıza lokma lokma tıkadığımız lokmaların adıdır tufan.

Ne de senaryosu yazılmış bir filim gibi, izlediğimiz insanlığımızın bitişidir.

Corona’da Nuh tufanı gibi dünyayı sarmaladı.

Hani tüm su dünyayı kaplayamazdı. Milyon mikron küçük bir mikrop nasıl kapladıda hala maskelerimiz insanlığınıza vurulmuş en büyük gem…

211 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.