Hoşgeldiniz  

“SİNEKLERİN KAYNAĞI; TARLALAR VE HAYVANLAR”

admin | 19 Haziran 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Belediyesi, Batmanlıların yaz aylarını rahat bir ortamda geçirebilmesi için haşerelere karşı seferber oldu.

Çevre il ve ilçelerde olduğu gibi ilimizde de görülen ve ‘Buğday Biti’ olarak adlandırılan böcek yoğunluğu nedeniyle Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, araç ve ekipman sayısını artırarak geceli gündüzlü çalışmaya devam ediyor.

Mevsimsel olarak buğday biti ve güve diye adlandırılan haşerelerin vatandaşları rahatsız ettiğini bildiklerini kaydeden Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, genellikle akasya ağaçlarının çevresinde kümelenen ve üç yılda bir yoğunlukla görülen haşerelerin yaklaşık bir hafta on gün sonra ortadan kalkacağının beklendiğini söyledi.

Hazırlanan ilaçlama programının yanı sıra vatandaşlardan Alo 153’e gelen talep ve şikâyetleri de anında değerlendiren Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, gündüz ilaçlama ve dumanlama yaparak larvaların yaygın olarak görüldüğü bodrum katları, su birikintileri, fosseptik çukur ve jit alanlarını ilaçlarken gece de sinek ve sivrisinekle mücadele çalışmalarına devam ediyor.

Belediye Sağlık İşleri Müdürü Dr. Veysel Tunç “Bu uçkun popülasyonu ilaçlamayla alakalı bir konu değildir. Sıkıntı mısır tarlaları ve şehir merkezinde yapılan hayvancılıktan kaynaklanmaktadır. Tarlalar 4 ay süreyle vahşi sulama yöntemiyle sulandığı için mısır tarlalarında bataklık ve jit alanı oluşmaktadır. Normalde Türkiye’nin her yerinde vahşi sulama yöntemi yasaklanmıştır. Ama maalesef yöremizde bu uygulama halen devam etmektedir. Batman’ın tüm mahallelerinde üç günde bir ilaçlama çalışması yapılmakta iken sorunların çözümü için araç sayısı artırdı. Kentimizin tüm mahallelerinin iki günde bir ilaçlama yapılacak şekilde yeniden ilaçlama planlaması yapıldı. Buna rağmen mısır tarlalarından kaynaklı bu sorunun çözümü için ya damla sulama sistemi ya da haftanın belirli iki günü seçilip sulama bu şekilde yapılırsa Batman halkı rahat nefes alır. Hayvancılıktan kaynaklanan tezeklerden oluşan karasinek ve uçkunlar küçükbaş hayvan besleyicileri 6 ay boyunca ahırları temizlemeyip belirli bir tezek katmanı oluşmaktadır. Havalar ısındığı zaman bu ahırlardaki tezek katmanını kürekle kaldırıp kerpiç gibi yığınla sokağın büyük bir bölümüne bırakıldığını ve buralarda bir saat gibi kısa bir sürede tüm mahalle karasinek istilasına uğramaktadır” dedi.

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.