Hoşgeldiniz  

SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI DİYALİZ HASTASI YAŞAMA DÖNDÜ

admin | 20 Şubat 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

70 yaşındaki diyaliz hastası düzenli olarak diyaliz seanslarına girmediğinden dolayı yaşadığı solunum sıkıntısı sebebiyle yoğun bakıma alındı.

Yoğun bakımda tedavisi yapılan hasta ölümden döndü.

“AKILCIL, HIZLI, SIK SIK HEMODİYALİZ TEDAVİSİ UYGULANDI”

Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç “Hipertansiyona bağlı kronik böbrek yetmezliği olan 70 yaşındaki Salih Dal, haftada 3 kez hemodiyalize girmesi gerekirken buna uymadığından dolayı son girmiş olduğu diyaliz senasında hipertansiyon ve solonum sıkıntısı yaşadı ve çok hızlı bir şekilde genel yoğunbakım servisine alındı. Oksijen ve karbondioksit  değerleri normal sınırların dışına çıkınca solunum cihazına bağlandı. Yoğun infiltrasyon nedeniyle, akciğer filminde neredeyse havalandırmayı yapacak parankim kalmamıştı. Mortalite oranları yüksek, akut solunum yetmezliği, zatürre, akciğerde su toplanması hastalıklarından tecrübelerimize dayanarak ön planda akciğer ödemi olabileceği düşünüldü. Akılcıl, hızlı, sık sık hemodiyaliz kararı alındı. Hastanın kliniği, laboratuarı, görüntülemeleri günlük takip edildi. 3.günde solunum cihazından ayrıldı. 4.günde nefroloji servisine alındı. 10 gün içinde şifa ile taburcu edildi” dedi.

“HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMAK GÜZEL”

Ölümden döndüğüne çok sevinen Salih Dal emeği geçenlere çok teşekkür “Hemodiyalize düzenli olarak girmediğim için solunum sıkıntısı yaşadım. Yoğun bakıma alındım ve ölümden döndüm. Diyaliz hastaları seanslarına mutlaka dikkat etsinler. Şimdi düzenli olarak diyalize giriyorum. Sağlığımızın kıymetini bilelim. Her ne kadar yaşamım diyaliz makinasına bağlı olsa da her şeye rağmen yaşamak güzel” dedi.

205 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.