Hoşgeldiniz  

SOSYAL MEDYA SAVAŞI…

SEDAT ERİŞ | 08 Ekim 2020 | Köşe Yazıları


SEDAT ERİŞ
sedaterisbp@gmail.com

Korona virüs sonrası sosyal medyadaki iki dev şirketi Facebook-Twitter arasındaki mücadele gittikçe ivme kazanmaya başladı.

Facebook-Twitter adlı iki sosyal medya ile ilgili dünyada çok sayıda iddia dilden dile dolaşıyor. Bu iddialardan en önemlisi ise bu iki iletişim şirketinin ABD istihbarat örgütü CIA ile ortak çalıştığı tezi. Bu iddia doğruysa ABD istihbarat teşkilatı bu iki sosyal medya eliyle dünyanın tüm bölgelerinde çok kolay kişisel verilere ulaşabilir. Hiç şüphesiz bu iki sosyal medyanın serverleri yüz milyonlarca insanın hesap bilgileri mevcut. Yine Facebook sadece kişisel verilere sahip olmuyor, o kişi eliyle binlerce farklı kişinin kişisel bilgilerine de ulaşacak bir yazılıma sahip.

Son yıllarda bu iki sosyal medya arasında bir rekabet ve çekişme biliniyordu ama bu günlerde ve özellikle 2021 yılı sonrasında iki internet devi arasındaki çekişme artık büyük bir savaşa dönüşecek iddiaları konuşuluyor.

Peki, bu savaşı hangisi kazanacak?

İnternet verilerine baktığımızda Facebook, her yönden Twitter’dan çok büyük. Bu güce rağmen Facebook-Twitter ile arasındaki acımasız rekabeti tırmandırıyor, çünkü Facebook Twitter’dan korkuyor. Bu korkunun haklı nedenleri var.

Zira Facebook, uzun dönemli kampanyalar ve yine uzun dönemli kalıcı etkili yayınlar için ideal ortamken, Twitter kısa vadede etkili kampanyalarda ve gelişmekte olan haberlerin izlenmesinde Facebook’tan önde gidiyor.

İşte savaş tam bu noktada başlıyor. Twitter bir yanıyla biraz Facebook’laşmak için çalışırken, Facebook da bir yanıyla Twitter’laşmaya uğraşıyor.

Bu bağlamda Facebook anında ve sıcak olaylardaki gelişmelerde, hadiselerin takibinde “Ben de varım’’ diyeceği yazılım tedbirlerini almaya başladı.

Twitter ise uzun vadeli ve kalıcı kampanyalarda yer almak için Facebook tarzında kalıcı nasıl olurum projeleri üzerinde kafa yormaya başladı.

İki dev şirket planladıkları projeler için aplikasyonları satın almaya başladı.

İki sosyal medya devi bu projeleri gerçekleştirmek ve tanıtım ağlarına yeni orijinallikler yüklemek için piyasaya büyük paralar saçmaya başladılar. İki dev şirketin ortaya koydukları bütçeler dudakları uçuklatıyor. ABD’li bir ekonomi danışmanın söylediğine göre iki sosyal devinin milyar dolarlık bir harcama yapacakları söz konusu.

İki dev şirketinin savaş alanlarından biride ABD ve dünya sinema devi Hollywood’muş.
Hollywood, Twitter’ın arka bahçesi olarak biliniyor. Şirket burada çok güçlü ve Facebook’un Hollywood’da adı fazla geçmiyor. İşte Facebook bu alandaki zayıflığının ileride kendi mağlubiyetini hazırlayacağının farkına varmış durumda.

Çünkü Twitter, şöhretlerin kısa vadeli tanıtım ve halkla ilişkiler amaçlarına çok iyi hizmet ediyor. Açılışlar, galalar, kabul yeri dedikoduları ve genelde dedikodu, yaygın durumda Hollywood’ gibi paranın, egonun ve kozmopolitliğin çok olduğu bir ortamda Twitter, bu psikolojiyi çok iyi yönlendiriyor, kullanıyor.

Facebook ise Twitter’ın Hollywood’daki hâkimiyetini kırmak için yeni projeler tasarlıyor. Facebook dünyanın dev reklam şirketleriyle yaptığı görüşmelerde yeni filmler ve sanatçılar hakkında uzun vadeli ve kalıcı yorumlar, eleştiriler ve tanıtımlar için neler yapması gerektiği hususunda düşünce üretmeye başladı.

Bunun dışında iki şirket de akıllı telefon piyasasında kıran kırana rekabete girişti.

Facebook’un ilan gelirlerinin yüzde 69’u, zaten akıllı telefonlar aracılığıyla geliyor. Facebook, akıllı telefonda gücünü korumak için Parse adlı bir şirketi satın aldı. Bu şirket, mobil araçlar için aplikasyon geliştirme platformu. Bu platformda kısa sürede 500 bine yakın aplikasyon geliştirildi.

Buna karşılık Twitter aynı şekilde platform işlevi gören Fabric adlı şirketi satın aldı. Bu rekabetten hangi şirketin stratejisinin daha başarılı çıkacağı gerek toplumda gerek bu iki sosyal medya devi ile ticari ilişkiler içinde olan çevrelerde merakla bekleniyor.
Kişisel öngörüm ise Facebook bu yarıştan galip çıkacak!

49 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.