Hoşgeldiniz  

SURİYELİLER NEDEN HALA TÜRKİYEDE?

Halit BEYTÜT | 25 Mayıs 2021 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Suriye’de iç savaştan kaçanlara kucak açmak onları çoluk çocuk aç ve açıkta bırakmamak elbette hem büyük fedakârlık hem de çok büyük bir haslet.

Milyonlarca Suriyeli Türkiye’nin yüce gönüllülüğü sayesinde yaşama tutundu canını kurtardı. Ancak artık durum değişti.

Suriye’de sular duruluyor Dinci teröristlerin yuvalandığı İdlib hariç, Suriye’nin hemen her yerinde savaş bitmiş vaziyette.

Esad seçimlere gidiyor, üçüncü kezdir af çıkarıyor, ülkesini bırakıp gitmek zorunda kalanlara kapının açık olduğunu açıklıyor.

Ancak çok az sayıda Suriyeli geri döndü.

Milyonlarcası hala Türkiye’de kendi ülkelerinde savaş sürüyor olsa neyse ama Suriye’ye gönderilen askerlerimizden her gün şehit haberlerini alıyorsak bu olmaz. Konunun ırkçılıkla, şovenizmle, faşist kafa yapısıyla bir ilgisi yoktur.

Bu ülkenin tüm halkı, Suriyeli komşularına elinden gelen her türlü fedakârlığı gösterdi, kendi iaşesinden kesti paylaştı.

Örneğin Suriyeli mülteciler sorunu olmasa Türkiye’nin aşı sıkıntısı olmazdı, pandemi suresince bilgisayar, tablet bulamayan öğrenci kalmazdı, tam kapanmalar nedeniyle mağdur olan esnaf, çalışan şikayeti duyulmazdı.

İktidar bir an önce Suriye devleti ile gereken ilişkiyi kurmalı, çeşitli nedenlerle Suriye’ye dönmek istemeyenlere güven vermeli ve artık bu yükün altından kalkmamızı sağlamalıdır.

İlimizde de binlerce Suriyeli halen bulunmakta ve hükumetimiz ne yazıktır ki kendi vatandaşından esirgediği yardımı bunlara vermektedir.

Ben her Suriye konusuna değindiğimde bunların son derece nankör insanlar olduğunu vurgulayıp durdum ve bu ahde vefa bilmezlerin bir gün ülkemin başına bela olacaklarına vurgu yaptım.

Hala ne duruyorlar çekip gitsinler kendi vatanlarına benim fakirimin hakkını da bunlara verenlerin bunların günü geldiğinde ne denli vefadan yoksun olduklarını da anlayacaklar ancak o zaman iş isten geçmiş olacak.

Bu nedenle artık iç savaş bittiğine göre bunları daha fazla ülkemizde tutmanın bir anlamı kalmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Ülkem insani görevini yapmış iç savaş yüzünden ülkelerinden kaçanlara sınır kapılarımızı sonuna kadar açmıştık bu yetmiyormuş gibi de onlara her türlü gereksinimlerini bile temin etmiştik.

Artık ülkeme büyük ölçüde yük olan ve ülkende buna rağmen rahat durmayıp ülkem vatandaşının huzurunu bile bozmaya yeltenen bu insanları artık kendi ülkelerine göndermenin zamanının geldiğine hatta geçtiğini ifade etmek isterim.

Bu nedenle ülkemi böylesine insani bir tutum sergileyip Suriyelileri koruyup hatta besleyen bir ülke olarak miadları dolan bu insanların da artık kendi vatanlarına dönmenin zamanının geldiğini düşünüyorum.

99 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.