Hoşgeldiniz  

“TAVUK MU YUMURTADAN, YUMURTA TAVUKTAN ÇIKAR”

Muharrem BİTEN | 07 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu söz ve deyim hepinizce malumunuz çok meşhurdur.
Hemen hemen her vatandaş bu söze kendince bir anlam yükler. Bence bu söz doğru değildir. En azından kısmen doğru değildir. Bunu dile getirmek teki amacım, üretime ve üretimin üstündeki vergiler ile çok yüksek girdilere dikkat çekmek içindir.
Maalesef bugün ülkeden üretim beklemek bu sözün anlamsızlığının da bir anlamda ne kadar anlamsız olduğuna işaret eder.
Evet! Yumurtanın tavuktan çıktığı bir realitedir, gerçekliktir. Ama hiç bir tavuk yumurtadan çıkmaz. Tavuk yumurtlaması bir üretimdi. Yumurta bursa hammadde değildir. Ana urundur satışı beklemektedir. Pazara sunulurken kimseye bu tavuk diye satılmaz. Yumurtadır ve yumurta olarak tüketiliyor. Onu yumurta yapan makina tavuktur ve Hammade temdit ve sahibinin işçilik ve ilaç bedelidir. Siz bu kalemlere ( yem, ilaç, işçilik) vergi o TV KDV faiz ve kat kat bindirilmiş zam yüklerseniz bu yumurta nihai tüketiciye ya çok yüksek bedelle ulaşır yâda rekabet etme şansını kaybeder. Bu tavuktan yumurta çıkarken yumurtanın nasıl ulaşılamaz hale geldiğini gösterir.
Bir de tavuk yumurtadan mı çıkıyor sözünün anlamsızlığını konu edinelim. Hayır! Yumurtadan civciv çıkar tavuk çıkmaz. Bu civciv horoz mu tavuk mu olacağına bir süre civcivi beslenmeden anlaşılmaz. Geçen süre içinde civciv tavuk haline gelmesi için uzun bur besleme süresi gerekir. Aylar gerekir ki civciv tavuk olabilsin. Yem fiyatlarından haberiniz var mı? İlaç girdileri hastalık ve bakım masrafları ile işçilik ödenmeden tavuk olurmuş? Civciv tavuk olup üretimde makina olması için süre hammadde yem ilaç ve sahibinin hizmet bedeline faiz uyguladıktan sonra vergileri yüklemek resmen üretim yapmanızı istemiyoruz demekle eş anlamlıdır. Bunu üretimin tüm ağına uygulayabilirsiniz. Tarıma sanayiye teknolojiye ve üretimin her alanına….
Pırlantaya, yatçılığa vergi sıfır, ama tavuğa ve yumurtaya ekmeğe %35 vergi+%40 faiz uygulamak suretiyle üretim beklemek hayaldir. Üretici üretmekten vazgeçip tembelleşmeye başlarsa sadece Araplar gibi tüketen asalak bir toplum oluruz. Böylece ister yumurta tavuktan çıksın ister tavuk yumurtadan çıksın biz üretim yapmadığımız için, geçti BOR’un köprüsü, sür eşeğini Niğde’ye …
Benden söylemesi.

283 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.