Hoşgeldiniz  

TEKNOKENT’E İLK KAZMA VURULDU

admin | 07 Ekim 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (Teknokent) 30046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yapılan ihale süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte yüklenici firma tarafından Teknokent inşaatı için ilk kazma vuruldu.

Yönetim kurulu Başkanlığını Vali Hulusi Şahin’in üstlendiği, kentteki birçok sanayici ve işadamının da desteği ile kurulum aşaması tamamlanarak Batı Raman Külliyesi’nin yanında 1700 metrekarelik kapalı alanda inşa edilecek Teknokent ile Batman’da yüksek teknoloji kullanan sektörlerde istihdam ve büyüme sağlanması hedefleniyor.

Üniversite-Sanayi İşbirliğinin somut olarak ortaya konulacağı yer olan Teknokent’te katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine yönelik Ar-Ge projeleri gerçekleştirecek.

Teknokent’in üniversiteyi de daha cazip hale getireceğini ifade eden Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Teknokent’i en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Teknokent ile kentin yanı sıra bölge sanayisine de ciddi anlamda katkı sunacağını vurgulayan Rektör Durmuş, “Üniversitemiz biraz daha mühendislik ağırlıklı bir üniversite. Bizler de bu doğrultuda üniversitemizi daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar kapsamında Teknokent’imizin tüm aşamaları tamamlanarak, inşaatın yapılacağı alan yüklenici firmaya teslim edildi. İlgili firma yetkilileri ilk kazmayı vurarak çalışmaya başladı. İnşallah en kısa sürede burayı bitirip hizmete sunmayı hedefliyoruz.

“BİLGİ, İŞGÜCÜ VE SERMAYE İŞBİRLİĞİ”

Teknokentlerin, milli teknolojinin geliştirilmesi açısından önemli alanlar olduğuna dikkat çeken Rektör Durmuş “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta her alanda millileşmenin altını çiziyor. Bizlerde bu bağlamda Teknokent’imizde inşallah yapacağımız Ar-Ge çalışmalarıyla sanayimizi daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Teknokent kavramının temelinde bilgi, işgücü ve sermaye işbirliğinin sağlanması yatıyor. Bugün başarılı teknoloji bölgeleri altyapısı, sunduğu programlar, destek birimleri ve hizmetleriyle, teknoloji girişimlerinin aktif şekilde desteklendiği, üniversite-sanayi arasındaki etkileşimde aktif rol oynayan önemli merkezler haline gelmiştir.” dedi.

“HEDEF; CAZİBE MERKEZİ OLUŞTURMAK”

Batman Teknokent Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hakan Karakaya ise Teknokentler; üniversitelerin, araştırmacıların ve sanayicilerin ileri teknolojiyle, aynı çatı altında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını yürüttükleri, yenilikçi ürünler ortaya çıkardıkları, birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirdikleri alanlar olduğunu söyledi.

Karakaya, açıklamasının devamında şunları kaydetti, “Bu sayede bölgenin kalkınmasına katkıda bulundukları, akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği araştırma, iş ve girişimcilik merkezleridir. Bizim de Batman Teknokent olarak amacımız kısa sürede faaliyete başlayarak Batman ve bölgemizde ar-ge inovasyon ekosisteminin güçlenmesini sağlamak, katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği bir cazibe merkezi oluşturmaktır.

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.