Hoşgeldiniz  

TEMEL İHTİYAÇLAR

Muharrem BİTEN | 23 Nisan 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

İnsanların temel ihtiyaçları maddi ve manevi anlamda farklılık gösterir.

Maddi anlamda insanların temel ihtiyaçları olan geçim ve gıda, Temel Eğitim, Barınma, seçme ve seçilme,  Serbest seyahat hakkı, Sağlık ve güvenli yaşam garantisi gibi haklar her devletin kendi vatandaşlarına karşılıksız sağlamaya yönelik çaba göstermesi gerekir.

Sosyal devlet olgusunda bu haklar en ucuz maliyetle devlet vatandaşına sağlama konusunda çaba sarf eder.

Sosyal devlet olgusundan liberal ve hatta kapital devlet yönetimin e doğru ilerlerken bu haklar çok yüksek bedelle vatandaşa satış yapılır.  Bunu ya devlet kendisi satar yâda kapital firmalar eliyle çok pahalı olmak üzere sağlanır.

Devlet dediğimiz bu mekanizma bu tür çalışmaları uzun vadede planlayarak yapar.

Hep insanlara ve toplumun çoğunluğuna bu hizmet en ucuz şekilde sağlama görevi üstlenen sosyal devlet olgusunu kaydettiğinizde vahşi kapitalizm elinde oyuncak olmaya doğru yol alırız.

En genel haklar bile vatandaşın %80 ine ulaşılamaz olacaktır. Toplumsal olayların Ahlaki dejenerasyonu başlamış olacaktır. Çeyrek asır sonra yoz bor toplum ve bu topluma yoz bir Ahlak anlayışı sirayet etmiş olacaktır.

Hükümetlerin olmazsa olmazı gıda, Eğitim,  Sağlık ve sosyal Adaleti sağlama konusunda çok ciddi çalışması ve bunu politik ve oy kaygısına indirgemeden tüm vatandaşlarına bu imkânı sağlamak zorundadır. Bunların tümü de bedelsiz olmalı ve kimseyi gıda ve barınmadan mahrum edemezsin.

Herkese Adaleti Eğitimi ve sağlığı en iyi şekilde sunmak zorundasın. Bu hizmetlerin yapılması da hükümetlerce övünülecek değil, hayatın doğal ve mecburi hizmeti olarak görülmelidir.

Sosyal adalet, sosyal ekonomi ve sosyal yaşam hakkı her vatandaş için elzemdir ve bu hakkı hem dinen hem ahlaken ve hem medeni hukukta güvence altına almak zorundayız.

Kapitalizm bizim gibi Müslüman toplulukların yaşam tarzına aykırıdır.

Kuranı kerime aykırıdır.

İnsan olma vasfına aykırıdır.

Hatta kuran infak edin. İnfak senden fazla olan geri kalan tümüdür derken bir tık sosyal adaletten öteye komünal yaşama yaklaşıyor.

Bari Kur’an’ın hatırı için biraz sosyalleşelim. Hem birey olarak hem toplum olarak ve hem devlet olarak sosyalleşmeye ihtiyacımız var.

362 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.