Hoşgeldiniz  

TİCARET Mİ? REZALET Mİ?

Muharrem BİTEN | 18 Ağustos 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Bu ülkenin gelir kaynaklarını yeniden tanımlamak lazım. Türkiye’nin çağdaş bir ülke olmak gibi bir derdi yok gibi…
İnsanların önce kişisel ekonomik kazanımlarının yanı sıra, ülke ekonomisine fayda sağlayacak komşuları ile yapacakları ticaret en önemli etkendir. Hatta bence ülkenin olmazsa olmazı bu çıkarımları doğru ve anlaşılır tanıtması lazım.
Ticaretin “T” sinden anlamayan gümrük memur ve yöneticileri ile görev başına eğitimsiz askerlerle sınır kapılarında yaşanan rezaletlerden birine şahit oldum.
Ticaret Bakanlığı ve İçişleri bakanlığının sınır kapılarında halkına uygun gördüğü bu vahim bir o kadar da insanı canından bezdirdi uygulamalara son vermelidirler.
Ülkenin en önemli gelir kaynağının özellikle ırak kapısında görülen vahametten sonra ticaret yapma özlemi bir insanda oluşsa dahi bu arzu ve talep son bulur. Bu ülkenin cahil bir kaç yönetici ile para kaybetmesi anlaşılır gibi değildir.
Bu kaostur ve bu ülke ekonomisi için bir ihanetin belgesidir.
Medeni toplumlarda ülkesine para kazandırmayan ASALAK deniyor ama ülkenin para kaybetmesine sebep olanlara HAİN deniliyor. Ama bu gelişmiş toplumlar için geçerli bir kriterdir.
Tacirlerimizin ırak kapısında karşı karşıya kaldıkları muamele 3. Sınıf toplum bireyi muamelesidir. Gümrük memurlarının anlaşılmaz kibirli tavırları ile uzatmalı bir çavuş nezaretinde halka kan kusturularak bir daha ticaret yapmak hevesi varsa da yok edilmek isteniyor.
Sayın Cumhurbaşkanımızın bu soruna el atması hem bölge insanının ticari birlikteliği ve hem de ülkenin en önemli ticaret ortağı ırak sınırının da şerefli ve ülkesini seven bilgili gümrükçü ve eğitilmiş askeri birimlerle donatması lazım geliyor.
Hem ticaret bakanlığı bin gümrükçüler üzerinde halka hizmet konusunda baskı yapması elzem iken, dünyanın en lakayt gümrüğünde insanlara uygun görülen muamele hem gayri insanıdır ve hem de gayri ahlaki bir işleyiş bu gümrüğü zapt etmiş durumdadır.
Halkımızın insanca yaşamasına yönelik maalesef Güneydoğu’daki hiç bir ticaret odaları mensuplarının gram katkısı yoktur
Seçtiğimiz oda yönetimleri ve birlikçilerimiz esnaf ve işadamına sadece aidat amaçlı kaz muamelesi dışında bir yardımı dokunmaktadır. Bu sorunu sayın cumhurbaşkanına doğru anlatabilirler de sorun çok kısa sürede çözüm bulacaktır.
Sorunu sevgili işadamı arkadaşlarımızın ticaret odası başkanlarına baskı yapmak suretiyle dile getirmelidir. Oda başkanlığı markalarının hırsıyla boyun eğen ve işlevsiz kurumlara dönüştürmemelidir. Baskı yapınız lütfen ve bu ticareti onurlu yapmasını sağlayın.
Bari bu anlamda gümrük kapılarındaki rezalet için birlik ve beraberlik gösterin…

224 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.