Hoşgeldiniz  

TIPKI BUGÜN Kİ GİBİ

Muharrem BİTEN | 05 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

Milattan sonra 600 yıllarıydı. Din bugünkü gibi din adamlarının eline geçmiş bir ruhban sınıfı oluşmuştu. Din adamı siyasete her türlü imkânı sağlıyordu.
Beraber Kâbe’yi ele geçirmiş gelen hacılara zaman içinde tek tanrıdan putçuların tanrıya yardımcı olduklarını iddia ederek din tüccar hükümetini kurmuşlardı. Hacılar da kutsal mekân diyerek Allah adına Allahsızlığa sürüklenmekteydiler.
Bir peygamber olan HZ. İbrahim inancı vardı, bir de peygamber İbrahim in inancını evire çevire bugünkü din- siyaset hükümeti kurulmuştu.
Evet, hala Hz. İbrahim’in Hanif dini deniliyordu. Uygulama da ise abdul uzza (ebu cehil) nin ruhbanligi ile ebu sufyanin saltanatı algı imparatorluğu yeni bir din getirmişti. Allah adının bu iki çete olan siyaset ve din adamı sınıfına yenik düşmesin diye peygamber Muhammedi gönderdi. Hz Muhammed yeni bir din getirmiyordu. Bozulmuş din algısını bu iki çetenin eline düşmüş din ve tanrı alisini düzeltmek için görevlendirildi.
Gözlerini yumar yummaz düzelttiğini zannettiğimiz bu algı onun ölümü ile emeviler eliyle çok daha şiddetli baş gösterdi. Fakat bugün bu büyük lider yeryüzüne teşrif etse size bıraktığım din algısı bu değil diyecektir. Çünkü kuran a göre peygambere atfen ayette Peygamber Muhammed şöyle diyecek “kıyamet günü ben size böyle bir din mi bıraktım.”
Bizzat Allah peygamberine bunları sen mi anlattın onlara diye sorduğunda haşa diyecek. Bunlar Peygamber İbrahim’e yaptıkları ihanetin aynısını Peygamber Muhammed’e yaptılar. Bunlar peygamber inancını bozdukları gibi benim de tebliğini bozdular diyecek.
Ne yapmak lazım. Nasıl davranmak gerekiyor.
Kimden yana tavır koyacağız. Din de bu kadar imama güya âlime yol göstericiye gerek var mı? Bir din düşünün Alımi ve imamı halkından cahilse ne yapacağız heyhat! Din adamı diye bir kavram yok.
Kur’an böyle bir mesleğe ruhbanlik diyor ve lanetliyorum diyor.
Kim soktu bu ruhban sınıfını bu dinin içine. Beni umeyyeogullari, yine ebusufyan soyu, yine Muaviye, yine Emevi şeytanları ve HZ. İbrahim’e yaptıkları ihanetin aynısını bin yıllar sonra gelen soyundan torunu peygamber Muhammed’e getirdiği öğretileri de algı operasyonu ile din- siyaset sarmalı ile amacından saptırdılar.
Çözüm, sıkı sıkı Kuran’ı anlayacağı dilde okuyarak “anlamaya anlaya okuyarak” bu şarlatanlara meydan bırakmadan ve anlayarak hayatlarını düzene sokmaktan geçer. Hayatın anlamını sen Kur’an dan dan ne anlıyorsan o kadar.
Birinin anlayışına hayran kalmadan aklının ve fikrinin sahibi olmandan geçer. Kimse sana inancını ve nasıl davranacağını öğretmesin. Kutsal kitabından anladığı kadarından sorumlusun. Senin kutsal ini tekeline almak isteyenlerden hızlıca uzaklaş. Yoksa kendi cehennemine de seni ortak eder ve ömrünün sonuna kadarda seni kendine köle eder.

274 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.