Hoşgeldiniz  

TMMOB’DEN ‘ESENTEPE’ AÇIKLAMASI

admin | 01 Haziran 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman merkez Esentepe’de, Merhum Necat Nasıroğlu adına yapılacak Esentepe Cami ve Külliyesi projesi, Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği(TMMOB)’nin başlattığı yargı süreci nedeniyle durdurulmuştu.

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise yargı kararına rağmen cami inşaatının davet ettiği ileri sürüldü.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, cami ve külliyenin yeşil alana yapılmaması aksine hazır beton alanlara inşa edilmesi ve bazı proje değişikliği için mahkemeye başvuru yapmıştı. Batman İdare Mahkemesi’nce verilen ‘davanın reddine’ ilişkin kararı bu seferde Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nde istinaf yoluyla incelenerek bozulması, yürütmenin durdurulması ve dava konusu idari işlemin iptal edilmesi talep edildi.

“ESENTEPE KAÇAK YAPIDAN TEMİZLENMELİDİR”

TMMOB Batman İl Koordinasyon Kurulu tarafından Dava süreci ve alınan karara ilişkin yapılan açıklamada, “Batman İdare Mahkemesi’nce Verilen 19/02/2019 Gün Ve E:2018/489, K:2019/97 Sayılı Kararın Kaldırılmasına, İşlemin İptaline, kararın tebliğinden itibaren (30) gün içinde Danıştay’a gönderilmek üzere Dairemize verilecek dilekçe ile Danıştay’a temyiz yolu açık olmak üzere, 30/12/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” ifadesi ile Esentepe davası sonuçlanmış, 10/03/2020 tarihinde tarafımıza tebliğ edilmiştir. Hukuki sürecin tamamlandığı son aşamada istinaf mahkemesi; söz konusu plan değişikliğinin uygunluğunu belirtir tek bir gerekçenin bile ortaya koyulmadığını, büyük ibadet yeri alanı için bu büyüklükte bir alan ayrılmasının kamu yararı hususu taşımadığını ve işlemin mevzuat hükümlerine aykırı olduğunu üstüne basa basa belirtmiştir. Söz konusu alanda herhangi bir uygulama yapılamayacağı böylelikle kesinleşmiştir. Bahsi geçen parseller için düzenlenmiş bir yapı ruhsatı bulunmaması sebebiyle yapımına ruhsatsız başlanılan inşa faaliyetleri sona erdirilmeli, Esentepe, yapımı devam eden kaçak yapıdan temizlenmelidir” ifadeleri kullanıldı.

189 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.