Hoşgeldiniz  

TOPTANCI MANTIK…

Muharrem BİTEN | 14 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Muharrem BİTEN
bitenmm@gmail.com

İnsanları yargılamak çok kolaydır. Yeter ki bizim fikrimizden, düşüncemizden olmasın. Hemen idam sehpasına oturturuz.

Çünkü o bizim önümüzde en büyük engel olarak görülür. Yapacaklarını, bizim önümüzde engelmiş gibi onu, tüm çabalarımızla engellemeye çalışır dururuz. Hâlbuki hayatın tüm başarıları ortak akıl, zıt fikirlerin aynı pota içinde tanımlanması ile mümkün olur. Zıt fikirlerden ortak akıl çıkarımı yapanlar başarmış, at gözlüğü ile dolaşanların bir gün kendi kazdıkları çukura gömülür olması doğal bir vaka olarak tarih sahnesinde yerini alır.

Kendi dünyası dışında kimseye fırsat tanımayanların o sığ düşünceleri yüzünden dünya çok çile çekti.

Çok eskiye gitmeye gerek yok.

Bugün buz ihtiyaç duyduğumuz demokrasi insan hakları ve evrensel canlının tüm haklarına toptancı mantık ile yaklaşmanın gerekirken, aksine bunların dışlayıcı ama yaşadığın toplumun gerçeklerine yabancılaşarak, tekdüze, toptancı ihlal, kuraldışı faul yaparak ötekileştirmemek gerekir. Yeniden toplum ile barış sağlamak kolaydır.

İnce bir özür ile geçmişte yapılan hataları yapmadan halkına milletine vatanına insanına barış talep etmek ayıp değil, aksine bir ihtiyaçtır. Kim savaş istiyorsa iyi teşhis etmek lazım. Bu güne kadar ülkeye hiç bir faydası olmayan sadece hamaset ile ırkçı söylemlerin arkasına sığınıp devletin ve bu aziz milletin imkânlarını arkasına alarak hareket verenlerin ülkeye pek faydası olmadığı yüzyıldır görülüyor ve bence yine bunlar ülkeye bir arpa boyu katkıları olmayacaktır.

Uzun süre ülkeye çok güzel kazanımları olanların, ırkçılık dışında bir kafa yapış olanların arkasına takılmamak gerekir.

Bu kadar tecrübe kazanmış meselelere çarpım tablosunu yeniden ezberleyenlerin eline ülkemizi bırakmayalım

269 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.