Hoşgeldiniz  

TP’DEN DOĞALGAZ DEĞERLENDİRMESİ

admin | 24 Ağustos 2020 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Karadeniz’de doğalgaz bulunduğuna dönük açıklamalarından sonra gözler TPAO’ya çevrildi. TPAO Genel Müdürlüğü “Şu ana kadar Karadeniz’de yapılmış en büyük keşif” dedi.

KUYU SONDAJI DEVAM EDİYOR

TPAO Genel Müdürlüğü, Karadeniz’de doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Sondaj ve test çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamada “TPAO, Karadeniz’de Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan Sakarya sahasında büyük bir keşif yapmıştır. Batı Karadeniz baseni Sakarya bloğunda açılan Tuna–1 kuyusu Ereğli’nin 175 km kuzeyinde yer almaktadır. Kuyunun bulunduğu bölgede su derinliği 2.117 metre olmakla birlikte tüm operasyonlar tamamen TPAO ve OTC tarafından milli imkânlar ile yapılmıştır.

Tuna–1 kuyusunda sondaja, 2017 yılında TPAO envanterine katılan, en son teknoloji ile donatılmış Fatih Derin Deniz Sondaj Gemisi ile 20 Temmuz’da başlanmıştır. Fatih, Doğu Akdeniz’de bugüne kadar kazdığı 4 kuyunun ardından boğaz geçişini yaparak, Karadeniz arama çalışmaları kapsamında sondaj faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir. Kuyuda şu anda 3.520 metre derinlikte sondaj ve test çalışmaları devam etmekte olup son derinlik hedefi 4.525 metredir. Arama fazının tamamlanmasını müteakip, saha geliştirme ve üretim aşamaları için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Kuyu sondajı devam ediyor olmakla birlikte şuan itibarı ile yapılan keşfin yaklaşık 320 milyar metreküp civarında rezerve sahip olduğu hesaplanmaktadır” denildi.

GÜNLÜK 150 BİN VARİL PETROL ÜRETİMİ YAPABİLİYORUZ

TPAO’nun üretim kapasitesine ilişkin verilen bilgide “Tuna-1’in şu ana kadar elde edilen sonuçlarıyla ispatlanan jeolojik modelinin benzer komşu yapılarda da test edilmesiyle bahse konu rezervin daha da yüksek seviyelere ulaşması beklenmektedir. Üst miyosen pliyosen deniz altı yelpaze sisteminde gerçekleştirilen bu keşif, jeolojik ve jeofizik verilerle desteklenmekle birlikte operasyon esnasında yapılan formasyon testleri ile de doğrulanmış durumdadır. Keşif şu ana kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşiftir. TPAO küresel pandemi dönemine rağmen, Akdeniz ve Karadeniz’de eş zamanlı olarak milli ve yerli imkânlarla derin deniz aramacılık faaliyetlerini aralıksız sürdürmekte olup, hali hazırda 3 derin deniz sondaj gemisine sahiptir. Türkiye’nin milli petrol şirketi TPAO 1954 yılında kurulmuş olup, hâlihazırda günlük toplam 150 bin varil petrol eşdeğeri üretim yapmakta ve yurtdışında Azerbaycan, Irak, Rusya ve Afganistan’da faaliyet göstermektedir” denildi.

147 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.