Hoşgeldiniz  

TP’DEN İDDİALARA YANIT

admin | 31 Temmuz 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel Haberler A- A+

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, kentin bazı köylerinde Silvanka Petrol Sahasındaki atıklarla ilgili şikayetleri gündeme getirmesinin ardından, TPAO tarafından açıklama yapıldı.

TPAO’nun yaptığı açıklamada “Batman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sahalarda 124 adet atık su kuyusu bulunmakta olup, bunlardan 4 adedi (Silivanka 1,3,5 ve 9) Silivanka üretim istasyonunda petrolden ayrıştırılan atık suyun basılması için kullanılmaktadır. Bu kuyulara güvenli bir şekilde atık su enjeksiyonu yapılması için tüm teknik gereklilikler yerine getirilmiş ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ nden enjeksiyon izni alınmıştır. Silivanka sahası içinde bulunan Silivanka 1,3,5 ve 9 no’lu kuyuların kapasiteleri yeterli gelmediği için sahadan yaklaşık 4 km mesafede bulunan Güzeldere-6 kuyusuna da atık su basma zorunluluğu hasıl olmuştur. Bu kuyu da TPAO’nun ruhsat sınırları içinde bulunan Güzeldere petrol üretim sahası içinde bulunmakta olup, atık su enjeksiyonu için Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden 23/02/2017 tarih ve 38548379-611.99E. 5893 sayılı enjeksiyon izni alınmıştır. Atık su, kuyu içerisinde et kalınlıkları ve mukavemetleri yüksek casing borular (muhafaza borusu) içerisinde yüzeyden 2.200 metre derinliğe kadar enjekte edilmekte olup yüzeyle, içme suyuyla ve toprakla en ufak bir teması asla olmamaktadır. Benzer şekilde, Bahçeli Köyü içerisinde bulunan Silivanka 1, 3, 5 ve 9 nolu kuyulara da yıllardır atık su basılmakta olup, basılan su içme suyu şebekelerine karışmamış ve çevreye zarar vermemiştir” ifadeleri kullanıldı.

“KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ CİHETİYLE OLUMLU BULUYORUZ”

TPAO’nun kamuoyunu bilgilendirmesini olumlu bulduklarını söyleyen Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa “TPAO Batman Bölge Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılmıştır. Kesinlikle amacımız doğamızın, çevremizin korunmasıdır. Hiçbir kurum ve kuruluşu töhmet altında bırakma gibi bir amacımız bulunmamaktadır. Amacımız üzüm yemektir. Çevre ve doğanın korunması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesinden mutluluk duyarız. Dernek olarak sorunların takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

150 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.