Hoşgeldiniz  

ÜCRETSİZ SMA TARAMASINA BAŞLANDI

admin | 30 Aralık 2021 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Batman’da SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programı başladı.

SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan taramalara aile hekimliklerinde kan örneği kabulüne başlandı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu “SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan ücretsiz tarama programına aile hekimlerimizde başlamış bulunmaktayız. Program kapsamında evlilik öncesi sağlık raporu almak için Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran ve hala evli olup, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize talepleri doğrultusunda ücretsiz tarama testi yapılabilecektir. Kişilerin taşıyıcı olması ve şüpheli çıkması durumunda aile hekimliği bilgi sistemleri ile test sonuçları aile hekimliğine düşmekte ve kişiler bilgilendirilerek tıbbi genetik uzmanlarına yönlendirilecektir. Her ne kadar bu tarama programını anne ve baba adaylarının üzerinden yapıyor olsak da bizim asıl hedefimiz çocuklarımız. Onlar sağlıklı bir şekilde dünyaya gelsin diye bu taramaları yapıyoruz. Bu yüzden tüm evli çiftlerden aile hekimlerinin önerileriyle birlikte evlilik öncesi tarama testlerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Tarama testinde öncelikle erkek eş adayından kan numunesi alınarak genetik laboratuvarlarında çalışılacak olup, kişide şüpheli test sonucuna ulaşılması durumunda kadın eş adayına da tarama yapılacaktır” dedi.

Kültür Aile Sağlığı Merkezine başvuran ve bu hizmetten faydalanan 27 yaşındaki Bilal Bardakçı “Nişanlıyım ve yakında evleneceğim. SMA testini kesinlikle herkesin yaptırması gerekiyor. İleride çocuklarımızın sağlıklı olup olmayacağını öğrenerek buna göre de önlem almış olacağız. Çocuklarımızın sağlığı için bu testi her çift yaptırmalıdır. Böyle bir taramanın ücretsiz olarak başlatılması da ayrıca çok iyi olmuş, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi

51 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.