Hoşgeldiniz  

ULAŞIMA ZAM SÜRPRİZ DEĞİL

Halit BEYTÜT | 29 Mayıs 2019 | Köşe Yazıları


Halit BEYTÜT
batmanguncelgazetesi@hotmail.com

Ülkemizin her ilinde ekonomik krizin baş göstermesi ve birdi buna zam furyasının eklenmesiyle birlikte vatandaşı alım gücü ne yazık ki son derce güç duruma düşmüş bulunmaktadır.

İğneden ipliğe, her türlü gereksinim duyulan gıdalara acımasız zamlar gelirken ulaşıma da zam yapılmasını ben şahsen hiç ama hiç yadırgamadım.

İlimizde 82 ile yolcu taşıyan otobüs fiyatlarına da sanırım 50 liralık bir artışın olduğu bildiriliyor.

Bu zamlarla ilgili görüştüğümüz firma sahipleri zammın artık kaçınılmaz olduğunu kendilerinin özellikle mazota yapılan ekstra zamlarla en uzun güzergâha olan İstanbul seferlerine de 50 liralık bir artışı sanırım kimsenin yadırgaması gerekir.

Hem köprülere h0em de otobanlara verdiğimiz geçiş ücretleri karşısında bizimde artık bir nebzecik olsun rahat bir nefes almamıza vesile olacaktır.

Bizler zam yaptık diye sakın ola vatandaşlar şikâyet etmesin yolların artık para ila geçişe açıldığı köprülerde ki 0er yıl yapılan aşırı zamların artık hakkından gelemediklerin ve kar oranlarının gerçek manada sıfırlandığını ifade ederek bir ülkede motorin fiyatların her gün bir önceki günden daha da pahlı satılması bizleri böylesine bir zamma mecbur kalmıştır.

Sayın yolcularımızın bu kararımıza anlayış göstermeleri en büyük ricamızdır.

Ülkemizin ekonomik koşullarının her geçen gün kötüye gittiği bir zaman süreci içerisinde yapılan ulaşım zamlarına elbette ki vatandaşlar karşı çıkma gereğini duyacaklardır.

Ben Otobüs firmaların şehirlerarası seferlerinin hangi zorluklarla yaptıklarına tanık olmuş biri olarak yapılan cüzi bir zammı kesinlikle yadırgamadığımı ifade etmek isterim. Vatandaşlarımızın çoğu daha çok uçak yolculuğunu tercih etmeleri karısında otobüs firmalarının yolcularına da mani olmuştur.

En uzun sefer olan İstanbul yolculuğuna katlanamayın ve işleri acele olan vatandaşlarımızın elbette k uçak yolculuğun tercih etmeler gayet doğaldır. Bu nedenle uçak biletinin yüksek fiyatını alamayan orta gelirli bir sınıf kalıyor onlar da doğal olarak otobüs ücretlerinin uçak fiyatlarına göre daha normal olduğunu görerek yolculuklarını daha çok otobüslerle yapmayı tercih ediyorlar.

Bu yüzden ilimizde şehirlerarası yolcu taşıma ücretlerine yapılan zammı elbette ki yadırgayacaklar onlara da hak vermemek gerekir diye düşünüyorum.

Ülke genelinde ki aşır zamların vatandaşı nasıl etkilediğine dikkati çekmek isteyenlere üzülerek ifade etmek isterim ki iktidar mensupları buna karşı çıkmakta hatta sindirme politikalarını bile yapmaktan geri kalmamaktalar.

İşsizliği had safhaya ulaştığı bir ilde yapılan aşırı inanılmaz zamlarla haksız kazanç elde etmeyi kendilerine alışkanlık haline getirenlerin vatandaşa yaptıkları bu zulmün günün birinde elbette ki hesabını vereceklerdir.

Bu yüzden ben böylesi bir zaman süreci içerisinde otobüs ücretlerine yapılan zammı yadırgamıyor olsam da vatandaşın alım gücünün de bu zamlar yapılırken dikkate alınmasında son derece büyük yarar olacağına inanıyorum Bu nedenle şehirlerarası arası yolculuğu daha çok otobüslerle yamak zorunda kalan insanlarımızın bu durum karşısında artık yolculuğu bile yapamayacak kadar çaresiz kalacaklarını düşünüyorum.

Her şeye rağmen ben otobüs işletmecilerin elbette ki bir düşüncelerinin olduğun ilerleyen zaman süreci içinde yaptıkla bu zammı geri alabileceklerine inanıyorum.

286 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.