Hoşgeldiniz  

UMKE’DEN GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

admin | 24 Ekim 2019 | Tüm Manşetler, Yaşam, Yerel, Yerel Haberler A- A+

Sağlık personelini afet ve olağan dışı durumlara hazırlamak için İl Sağlık Müdürlüğü Afet Birimi tarafından yıl içinde en az bir kez UMKE eğitim ve tatbikat kampı yapılıyor.

Gerek doğal gerek insan kaynaklı afet ve olağan dışı durumlara karşı hazırlıklı olmanın amaçlandığı  2019 UMKE eğitim ve tatbikat kampı Beşiri’nin İkiköprü beldesinde gerçekleştirildi.

Üç gün süren kampta, olay yeri yönetimi, triyaj, hasta yaralı taşıma teknikleri, afet psikolojisi ve KBRN konularında teorik ve uygulamalı eğitimler yapıldı. Acil durumlara hazırlık amacıyla yapılan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE)  Eğitim Tatbikat Kampını Batman Valisi Hulusi Şahin, Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, Beşiri Belediye Başkan Vekili Kemal Koç Sağlık İl Müdürü Dr.Mehmet Hakan Pamukçu ve kurum müdürleri izledi. Tatbikat Vali Sahin’in verdiği komutla başladı.

“AFETLERDE DOĞRU MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ”

Doğru müdahalenin önemine vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu ”Senaryo gereği deprem sonrası enkaz altında kalan yaralılara UMKE, AFAD ve 112 ekipleri müdahale etmiş, olay yeri yönetimi, triyaj ve medikal kurtarma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Enkaz altından UMKE ve AFAD işbirliği ile kurtarılan yaralılar, 112 ambulansları ile Beşiri Devlet Hastanesi’ne nakledilmiştir. Yine deprem kaynaklı kimyasal madde taşıyan varillerin devrilmesi sonucu ortaya kimyasal bir sızıntı çıkmış, AFAD ekiplerinin alanda ölçüm yapması, dekontaminasyon ünitesi kurup hastaları arındırmasından sonra UMKE ekipleri alanda tıbbi uç nokta kurup hastaların tıbbi bakımını yapmıştır. Olay yerinde ilk müdahaleleri yapılan afetzedelerin  hastaneye nakledilmek üzere 112 ekiplerine teslim edilmesiyle tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı. Yapılan tatbikatla afetlerin kaçınılmaz olduğunun yanı sıra doğru ve etkin müdahale yöntemleriyle başarılı olabileceğimizi ve kayıpları en aza indirebileceğimizi göstermiştir” dedi.

258 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Batman Güncel Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.